Koronavirus

Firma stanovila cenu pro první lék na Covid-19. Pomohl i českému taxikáři

Firma stanovila cenu pro první lék na Covid-19. Pomohl i českému taxikáři
Zdroj: Profimedia

Americká firma Gilead Sciences stanovila cenu za lék Remdesivir, který se ukázal jako účinný proti nemoci Covid-19. Pro vlády USA a dalších rozvinutých zemích má jedna dávka stát 390 dolarů (asi 9300 korun), pětidenní léčba vyjde na 2340 dolarů (přes 55 tisíc korun).

Nižší cena bude platit pro čtyři největší federální vládní agentury, které poskytují zdravotnické služby, a také další úřady. Stejnou částku bude chtít farmaceutická společnost Gilead také po vládách dalších rozvinutých zemí. Které to jsou, ale firma konkrétně neuvedla. Píše o tom portál CNN.

Soukromé americké pojišťovny budou muset zaplatit vyšší cenu. Za jednu dávku to bude 520 dolarů (přes 12 tisíc korun), pětidenní léčba, která zahrnuje šest aplikací léku, tak vyjde na 3120 dolarů (asi 74 tisíc korun). Firma o tom informovala v pondělí v otevřeném dopisu.

"Za normálních okolností bychom lék nacenili podle jeho skutečné hodnoty. První výsledky studií ukázaly, že Remdesivir zkrátí dobu hospitalizace v průměru o čtyři dny. Například v USA znamená dřívější propuštění z nemocnice úsporu 12 tisíc dolarů (asi 285 tisíc korun) na pacienta," uvedla společnost.

Související obsah

Kvůli tomu, že Remdesivir je zatím ve Spojených státech jediným schváleným léčivem pro pacienty s Covidem-19, se ale firma rozhodla pro výrazně nižší cenu. Za Remdesivir se bude platit dokonce méně, než doporučil americký Institut pro klinický a ekonomický přezkum.

Evropská léková agentura už doporučila, aby byl Remdesivir rychle schválen pro nakažené Covidem-19. V Česku je lék zatím veden jako experimentální. Nejznámějším pacientem, u kterého přispěl ke zlepšení zdravotního stavu, je taxikář, který se léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Podívejte se na reportáž o jeho případu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz