Koronavirus

Jak je to s koronavirem a 5G sítí? Ministerstva řekla, kde je pravda!

Jak je to s koronavirem a 5G sítí? Ministerstva řekla, kde je pravda!
Zdroj: Getty Images

Už delší dobu kolují v různých internetových diskuzích spekulace a teorie, že existuje nějaké spojení a souvislost mezi novou technologií 5G mobilních sítí a novým typem koronaviru. Ke všemu se teď vyjádřila hned trojice českých ministerstev.

"V poslední době se objevují spekulace o spojitosti mezi koronavirem, tedy onemocněním Covid-19 a zaváděním 5G sítí. Ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo pro místní rozvoj uvádějí, že pro to neexistuje žádný vědecký důkaz, jedná se o ničím nepodložené zprávy," píše se ve společné tiskové zprávě českých úřadů.

Resorty se nicméně nespokojily jen s pouhým konstatováním a přidaly i fakta, kterými fake news vyvracejí. "Elektromagnetické pole generované zařízeními sítě 5G nemá příčinnou souvislost s šířením ani průběhem nemoci Covid-19. 5G sítě nijak nevybočují z limitů pro elektromagnetické záření, které se studují a nastavují od začátku 20. století. Tyto limity vycházejí z detailní znalosti interakce elektromagnetického pole a živé tkáně a jsou nezávislé na technologii, která toto pole vytváří," uklidňují české úřady.

Dodávají, že 5G je zjednodušeně řečeno zkrátka jen novější verzí mobilní technologie, která je aktuálně v provozu - jen s rychlejšími přenosy dat a kratšími odezvami.

Související obsah

"Infikování onemocněním Covid-19 je možné pouze na základě fyzického kontaktu s koronavirem. A protože elektromagnetická pole generovaná z 5G sítí nemohou viry přenášet, nemohou s nimi ani nikoho kontaktovat," píše se v závěru tiskové zprávy. Zájemci najdou podrobnější informace o 5G například na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu.

Jak mohou být podobné falešné zprávy a konspirační teorie nebezpečné, ukazují zkušenosti z Velké Británie. Lidé totiž spojení mezi 5G a koronavirem uvěřili do té míry, že začali ve velkém demolovat telekomunikační věže.

Připomeňte si nesmysly spojené s koronavirem v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz