Ferdinand Peroutka

Peroutka byl fascinován Hitlerem jako králík kobrou, tvrdí Ovčáček

Peroutka byl fascinován Hitlerem jako králík kobrou, tvrdí Ovčáček
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Zastával by funkci tiskového mluvčího i jinému prezidentovi než Zemanovi? Co na vystupování prezidenta říká první dáma? A jak to vlastně bylo s Peroutkou? Nejen na to odpovídal v úterý večer na TN.cz mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Mluvčí prezidenta republiky ještě nikdy v historii České republiky nebyl v takovém zájmu médií jako Jiří Ovčáček. Ten čtenářům TN.cz odpovídal nejen na dotazy ohledně společenského dění, ale nechal nahlédnout také do soukromí svého i prezidenta Zemana.

Čtenáři se hodně ptali na to, co bude Ovčáček dělat, až prezident Zeman ve funkci skončí. Že by se vrátil k profesi novináře, odmítl, stejně tak se nechce angažovat v politice. A jestli by přijal funkci tiskového mluvčího Michala Horáčka, pokud by se stal prezidentem a tento post mu nabídl? "Mohu Vás ujistit, že pan Horáček by mi takovou funkci nenabídl. Už teď o mně příliš hezky nemluví, když jsem odhalil jeho karty a poukázal, že si ve své podstatě 28.10. na Staroměstském náměstí zahájí kampaň," odpověděl Ovčáček.

Úkolem prezidentského mluvčího ale není pouze prezentovat názory hlavy státu, ale také jeho nejbližších. Čtenáře totiž zajímalo, co si o dění kolem prezidenta myslí jeho manželka. "Zdá se mi, že je zhnusená, nebo to jen tak vypadá? Myslím zhnusená z manžela svého," ptal se Petr. "To se Vám zřejmě zdálo v nějakém snu," reagoval pohotově mluvčí.

Související obsah

Řeč se ale stočila i ke kauze Peroutka, jehož článek "Hitler je gentleman" dlouhé měsíce Ovčáček hledal v archivech. "Pan prezident památku F. Peroutky nezneuctil, ostatně i nezávislý soud uvedl, že tento novinář byl fascinován Hitlerem jako králík kobrou," ohradil se Ovčáček proti tvrzení, že se Zeman nechce omluvit za zneuctění památky Ferdinanda Peroutky. Podle soudu se má pozůstalým omluvit Česká republika, ne Zeman, s tím ale Hrad nesouhlasí a podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Ovčáček vyjádřil také svůj názor na to, proč novináře kauza Peroutka tolik fascinuje. "Soud poukázal na Peroutkovu fascinaci Hitlerem. Kauza Peroutka novináře dráždí právě proto, že je po něm pojmenována ona cena (novinářská cena - pozn. red.). Proto to pobouření v novinářské obci. Vlastně je to střet zájmů," myslí si.

Proč Jiří Ovčáček nedostudoval vysokou školu, na co není hrdý a jak to vlastně bylo se státním vyznamenáním pro Jiřího Bradyho? Odpovědi na otázky najdete ZDE.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz