Domácí

Dělat z psů a koček vegany je týrání, potřebují maso, rozhodli odborníci

Dělat z psů a koček vegany je týrání, potřebují maso, rozhodli odborníci
Zdroj: Profimedia

Názor na to, čím nejlépe krmit své mazlíčky, rozděluje chovatelskou společnost již dlouho. Zatímco jedni tvrdí, že pro psy a kočky je nejvhodnější pro ně přirozená masitá strava, jiní se přiklání k obilovinám a zelenině. Gradující spor svým rozhodnutím ukončila Státní veterinární správa (SVS). Krmení psů a koček veganskou stravou může být dokonce považováno za týrání.

Své rozhodnutí SVS zdůvodňuje vyjádřením Ústřední komise pro ochranu zvířat, která spadá pod ministerstvo zemědělství. Ta zveřejnila stanovisko k tématu vhodného krmiva pro psí a kočičí mazlíčky na svém webu.

"Krmení psů a koček čistě veganskou stravou není v souladu s jejich fyziologickými potřebami a může být považováno za týrání podle zákona na ochranu zvířat. Propagace těchto praktik v médiích nebo na sociálních sítích pak může být považována za porušení téhož právního předpisu," cituje SVS rozhodnutí komise.

Související obsah

Ačkoli povolané orgány ve věci již rozhodly, chovatelé zdomácnělých šelem zůstávají na kordy. Zatímco jedni jsou rádi, že zvířecím parťákům dopřávají to nejlepší, druzí se rozčilují, že rozhodnutí SVS a komise pro ochranu zvířat omezuje jejich chovatelská práva.

"Toto je pouze účelová kampaň Státní veterinární správy, omezující práva chovatelů psů. Každý má právo krmit svého psa, na základě vlastních poznatků a uvážení. Mnohokrát jsem viděl mého psa se na zahradě pást jak koza a několikrát mi z gauče vykousal molitan. Vše nasvědčuje tomu, že je to vegan," tvrdí na facebooku uživatel Cyra.

Související obsah

"Děláte si srandu? Jako nemůžete krmit králíka masem, protože by umřel, tak kočky a psi prostě nejsou býložravci, a je jediné dobře, že to začínají řešit," oponuje uživatelka Hana a stejně jako mnozí další doufá, že Cyrův příspěvek byl myšlen jen jako vtip.

"A k čemu mají podle vás kočky a psi ostré zuby? To jen tak pro srandu králíkům? Viděli jste někdy zuby koně nebo jiného býložravce, anebo zuby masožravce?" ptá se na facebooku veterinární správy uživatelka Andy.

Související obsah

"Začne se brát za týrání i to, že někdo krmí granulema ze supermarketu?" zajímá se uživatelka Eliška. Většina chovatelů se totiž shoduje v tom, že za kontrolu by stála i nabídka krmiv v prodejních řetězcích. Většina běžně dostupných granulí pro psy a kočky totiž podle jejich zkušeností obsahuje hlavně obilí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Píše se na Deník.cz