Domácí

Botanik na Znojemsku objevil jednu z nejvzácnějších hub v Česku

Botanici z Jižní Moravy ve vinici na Znojemsku objevili jednu z nejvzácnějších hub, kterou u nás mykologové neviděli čtyřicet let. Muchomůrka Vittadiniho je na seznamu kriticky ohrožených druhů a běžně se vyskytuje ve Středomoří.

Botanik Radomír Němec hledal v Podyjí vzácné druhy rostlin, ale podařil se mu úlovek, jaký mu mohou závidět všichni houbaři. Ve vinici objevil dva bílé klobouky, které by laik považoval za obyčejnou bedlu.

Houba typická jemnými bodlinkami patří mezi největší přírodní vzácnosti v republice. Houbaři ji na našem území marně hledali čtyřicet let. Patří mezi kriticky ohrožené druhy zapsané v červeném seznamu hub.

Související obsah

"Nesmí se vůbec trhat," říká Němec. Z houbařského hlediska není moc zajímavá, není sice jedovatá, ale kvůli mírnému zápachu rozhodně nepatří mezi delikatesy.

Běžně se vyskytuje v oblasti Středomoří –v Podyjí ji botanici objevili poprvé v historii. Může za to i teplé počasí posledních let a mírné zimy. Česko se podle vědců posouvá do subtropického pásma a díky tomu se u nás daří rostlinám, které by dřív zmrzly, například fíkům.

Související obsah

Přibice na Brněnsku patří mezi nejvyprahlejší obce Moravy – místní tady už roky úspěšně pěstují palmy i na náměstí. Místní fíky mají úrodu dvakrát do roka a předzahrádky zdobí kvetoucí kaktusy.

Kromě flory se zvolna mění i fauna. V posledních letech se u nás rozšiřuje obávaný komár tygrovaný původem z Asie, který může přenášet horečku dengue. "Teplá zima mu umožňuje lépe zimovat," řekl Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice v Břeclavi.

Související obsah

V roce 2018 komáři nakazili dva lidi západonilskou horečkou a jedna pacientka nemoc nepřežila. Vědci teď upozorňují i na nové druhy klíšťat, které se k nám šíří z jižní Evropy a subsaharské Afriky. Mohou mít velikost až dva a půl centimetru.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz