Domácí

Ohnisko koronaviru v Karviné. Vojtěch nevyloučil další nárůst nákazy

I když v pondělí přibylo v Česku jen 51 nových pacientů s Covid-19, což je nejlepší číslo za více než dva týdny, zůstávají regiony, kde je situace vážná. Vývoj epidemie v Česku v úterý dopoledne zhodnotili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a další odborníci. Tiskovou konferenci jste mohli na TN.cz sledovat živě.

„Na posledním vývoji je zřejmé, že to byla otázka dvou až tří dnů, kdy došlo k nárůstu. Bylo to jednoznačně dáno lokálním testováním v OKD. Nedochází však k žádném masivnímu komunitnímu šíření ani v rámci regionu Karvinska,“ prohlásil Vojtěch.

Tam je situace vážná už delší dobu, nemoc se tam rychle rozšířila mezi horníky a jejich rodinami. Podle Vojtěcha se ale nejedná o komunitní šíření. Oproti tomu například v Praze, o které experti ještě na konci června mluvili jako o další rizikové oblasti, se situace výrazně zklidnila.

„Nemůžeme vyloučit, že ještě dojde k nějakým nárůstům v řádu několika dní. Ještě se budou protestovávat horníci, kteří byli negativní. Stále se ale držíme jednoho ohniska. Zároveň platí to, že ve většině okresů není zachycen ani jeden pozitivní případ, anebo jde o jednotky. Také je důležité zdůraznit, že neroste počet hospitalizovaných,“ doplnil ministr zdravotnictví.

Související obsah

„Plošně v české populaci nedochází k žádnému velkému šíření. Skutečně čelíme lokalitám s vyšším výskytem toho onemocnění. Moravskoslezský kraj představuje 70 procent všech nových záchytů,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. 

„Do nemocnic se dostávají pacienti s mírnými příznaky. Ze včerejších 51 nově zachycených tvoří přibližně 50 procent Moravskoslezský kraj,“ konstatoval Dušek.

Rovněž odmítl kritiku, že Česko nic nedělá, přestože jsou počty pozitivních případů podobně vysoké jako na začátku epidemie. Podle Duška je současná situace nesrovnatelná. „V březnu jsme čelili situaci, kdy jsme nevěděli, jaká přesně nálož toho viru je v populaci. Přibývali nám pacienti v nemocnicích. Čelili jsme riziku plošného šíření. V červenci je ta situace takřka opačná," prohlásil šéf statistiků.

Související obsah

Hlavní hygienička Jarmila Rážová zmínila nové ohnisko ve středních Čechách. "K pondělí 6. července máme v Kutné Hoře potvrzených 15 případů," řekla na tiskové konferenci. Další ohnisko evidují hygienici v Jihlavě, jedná se o jednoho nakaženého s 35 kontakty se známkami nemoci. "Výsledky očekáváme v úterý," řekla Rážová.

Ve vývoji v Moravskoslezském kraji nastává podle Rážové zvrat. „Zřejmě se začínají projevovat mimořádná opatření, která Krajská hygienická stanice nařídila pro ty rizikové lokality. Jsoutam však také okresy, které mají minimální výskyt nových případů. Je to jasný doklad toho, že ohnisko se týká především OKD,“ uzavřela Rážová.


Na záznam celé tiskové konference se podívejte zde:

Vojtěch nevyloučil karanténu celého Karvinska. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz