Koronavirus

K Jadranu bez ubytování nepouští. Co když nechcete zůstat na jednom místě

K Jadranu bez ubytování nepouští. Co když nechcete zůstat na jednom místě
Zdroj: Getty Images

Chorvaté po turistech na hranicích požadují vyplněný formulář s osobními a kontaktními údaji, ale také s adresou a délkou pobytu. A to může být pro cestovatele, kteří nemají dovolenou pevně naplánovanou, problém. Zoufat ale nemusí.

Bez cestovní kanceláře míří na dovolenou čím dál tím více Čechů. Mnoho z nich pak nemá ani zarezervované ubytování s tím, že si nocleh najdou až na místě. Možná nechtějí plánovat, nebo jen netuší, kam je cesta zavede. Další zase budou raději spát ve stanu nebo dokonce v autě.

Pro takové cestovatele je letošní dovolená o to náročnější. Například Chorvatsko totiž vyžaduje vyplnění formuláře, ve kterém turisté mimo jiné zadávají místo pobytu. Pokud ani nevíte, kde další den budete, je ale opravdu obtížné nějakou adresu uvést.

Ministerstvo zahraničí ovšem ujistilo, že čeští turisté opravu nemusí trávit dovolenou v Chorvatsku na jediném místě. "V praxi stačí, když cestovatelé uvedou do elektronického formuláře jen první adresu s místem svého pobytu," popsala na dotaz TN.cz mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Související obsah

Stačí si tak zarezervovat ubytování na jednu noc a do formuláře vyplnit jeho adresu. "V zájmu zajištění plynulosti cestování do Chorvatska pak dále doporučujeme mít formulář již vytištěný s sebou," doplnila Štíchová. Potřebný formulář najdete v několika jazycích zde, jedním z nich je i čeština.

Při zpáteční cestě by se turisté neměli zbytečně zdržovat na území Slovinska, projet ho musí za 12 hodin. Chorvatsko je totiž stále na seznamu takzvaných žlutých zemí Slovinska, a tak všichni přijíždějící musí předložit negativní test na Covid-19, nebo nastoupit karanténu, pokud nejde jen o tranzit.

Chorvatsko navštívil i Prázdninový inspektor TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz