Domácí

Svědek havárie: Lidé křičeli bolestí, záchranáři se k nim nemohli dostat!

Za úterní tragickou srážkou dvou vlaků na Karlovarsku může podle prvních výsledků vyšetřování chyba jednoho ze strojvůdců. Podle Drážní inspekce vyrazil na trať přímo proti vlaku, se kterým se měl minout na nádraží v Perninku. Výsledkem chyby, která mohla vzniknout tím, že si strojvedoucí popletl dny, jsou dva mrtví a 24 zraněných.

V 15:07 vyjíždí strojvedoucí z vlakové stanice Pernink do nedalekého Nejdku. O několik desítek sekund později se čelně střetává s protijedoucím vlakem, který mířil do německého Johanngeorgenstadtu.


"Slyšeli jsme houkat vlak, asi tak dvě vteřiny po tom dohoukání ránu, tak jsme přemýšleli, jestli vlak naboural. Bylo to, jako když někdo hodí granát, tak to vybuchlo," popisuje svědek Rudolf Holý.


Soupravy se srážejí zhruba 500 metrů od vlakového nádraží Pernink v součtu asi stokilometrovou rychlostí. Souprava jedoucí od Karlových Varů se po střetu posunuje o 12 metrů zpět.

Na reportáž TV Nova o zabránění dalším nehodám se podívejte zde:

Související obsah

V 15:09 dostávají záchranné složky první informace o nehodě. O deset minut později přijíždí na místo neštěstí několik jednotek hasičů a také první vrtulník záchranné služby. Lidé z okolí pomáhají cestujícím dostat se ven z vlaku.


"Vlezl jsem tam, na zemi už někoho ošetřovali. Hlavně byl někdo zaklíněný v té místnosti pro strojvůdce, dál tam byli tři lidi a křičeli bolestí, snažil jsem se tam dostat," pokračuje ve vyprávění svědek neštěstí.


Přístup ke zraněným ztěžuje záchranářům prudký sráz. K nabouraným vlakům se nedá dojet autem, a tak musí pěšky po kolejích.

Související obsah


"Zásah probíhal složitě, protože došlo ke střetu dvou osobních vlaků v nepřístupném a ztíženém terénu, kam jsme nemohli dojet s požární technikou, takže veškerý odsun raněných probíhal na nosítkách ve vzdálenosti 500 metrů až kilometr," objasnil velitel drážních hasičů Petr Truhlář.


Proč k nehodě došlo?


Už při záchranných pracích záchranáři zjišťují, že jsou na místě dva mrtví. V 16:18 končí vyprošťování cestujících z vlaku a pokračuje jejich rozvoz do okolních nemocnic. Těžce raněné odvážejí vrtulníky.


"Všichni čtyři pacienti ze včerejší železniční nehody jsou v plzeňské fakultní nemocnici hospitalizováni ve stabilizovaném stavu, i když dva z nich jsou ve velmi vážném stavu," řekl ve středu ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Související obsah


"My jsme připraveni co nejrychleji vyplatit odškodnění i náhradu škody," prohlásila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.


V 18:05 začíná vyšetřování nehody. "Předběžná škoda je odhadnuta na 20 milionů na vlakových soupravách, samozřejmě při komisionálních prohlídkách se může ukázat, že bude ta škoda jiná," vysvětlil generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.


Po deváté večer se smráká, rozsvěcují se lampy a začíná vyprošťování a odvoz zničených vozů do nedaleké stanice v Perninku. Provoz na trati se podařilo obnovit krátce po druhé hodině ráno. Odklízení druhé soupravy ze stanice ale ještě zřejmě několik dní potrvá.


Na současný stav vlaku se podívejte v reportáží z večerních Televizních novin:


 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz