Domácí

Vouchery za zrušené zájezdy se nelíbí Evropské komisi. Už vše začala řešit

Evropská komise oznámila, že zahájila řízení s Českem a dalšími zeměmi Evropské unie, které prý svou legislativou porušily práva spotřebitelů. Evropské komisi se nelíbí takzvaný lex voucher, který se týká náhrad za zrušené cesty Čechů do zahraničí.

Zákon, který na návrh vlády schválil Parlament, umožňuje cestovním kancelářím a dopravcům nabídnout za zrušený zájezd v období od 20. února do 31. srpna poukaz na náhradní cestu. Pokud ho klient nevyužije do roka, má nárok na vrácení peněz za neuskutečněnou dovolenou.

Výjimku mají podle tohoto zákona senioři, zdravotně postižení, nezaměstnaní nebo rodiče na mateřské a rodičovské dovolené, kteří mají v případě zažádání nárok na okamžité vyplacení peněz. To ale Evropská komise považuje za porušení evropského práva, podle něhož má nárok na vrácení peněz ve lhůtě do dvou týdnů každý, kdo o ně požádá.

Související obsah

Komise už dříve vyzvala všechny členské státy, aby dodržovaly právní povinnosti. 12 zemí včetně České republiky ji ale následně nabádalo, aby pravidla pozastavila, a umožnila tak přežití zasažených dopravců a cestovek.

Kromě Česka zahájila Komise řízení také se Slovenskem, Chorvatskem, Kyprem, Řeckem, Francií, Itálií, Litvou, Polskem a Portugalskem. Vlády uvedených zemí teď mají dva měsíce na vysvětlení.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz