Domácí

Sezóna klíšťat je tu! Příručka radí, jak na ně. Stáhněte si ji!

Sezóna klíšťat je tu! Příručka radí, jak na ně. Stáhněte si ji!
Zdroj: Getty Images

Letní prázdniny jsou v plném proudu a spolu s nimi sezóna výletů do přírody. Kromě zážitků si ovšem můžeme zvenku přinést i černé pasažéry - klíšťata přenášející různé nemoci. Jak se před nimi chránit a jak je správně odstranit?

"Chraňte se před klíšťaty! Lze se s nimi setkat prakticky kdekoliv - na zahradě, v parku, u vody a v lese. Mohou přenášet různé nákazy. Hlavní je zabránit napadení klíšťaty při pobytu v přírodě a jejich včasné a správné odstranění, pokud k přisátí došlo," píše na stránkách Státní zdravotní ústav (SZÚ), který zároveň vyvěsil podrobnou příručku. V té radí, jak se hmyzu efektivně bránit.

To, že přisátí klíštěte znesnadní dlouhé kalhoty, není žádným tajemstvím. Experti ovšem upozorňují, že je důležitá nejen délka, ale také barva oblečení. A rovněž materiál, z něhož je ušité.

"Noste oblečení (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky; nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem," radí SZÚ. K odpuzení klíšťat pomáhají také repelenty. I když jejich použití je trochu jiné než proti komárům.

Související obsah

Ideální je stříkat kalhoty od kolen dolů. "Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční," varuje SZÚ.

Nežádoucí je v přírodě sedání a lehání na zem, nezachrání to ani deka. Spodní část nohou si klidně prohlížejte už venku a případně sundejte klíšťata, která se na oblečení zachytila. Pokud je světlé, bude hmyz lépe vidět.

Stáhněte si celou příručku:

Jak se chránit před klíšťaty - příručka Státního zdravotního ústavu

Typ souboru:pdf

Důkladná prohlídka by měla následovat i doma. I když se klíšťata nejčastěji "ubytují" v podkolenních jamkách, v tříslech, podpaží, za ušima či na hlavě, výjimkou nejsou ani intimní partie či jiná místa.

"Mějte na paměti, že člověka mohou napadnout (a infikovat) i nedospělá klíšťata, přičemž nenasátá larva je v průměru jen 0,8 mm a nymfa 1,2 mm velká," informují experti. Klíšťatům může přisátí trvat i několik hodin, je tudíž žádoucí prohlídku opakovat.

Související obsah

Jak objevené klíště správně odstranit? Nejdřív místo vydezinfikujte. Pak vezměte vlhkou žínku nebo ručník a začněte klíštětem viklat ze strany na stranu, po chvíli by se mělo pustit. Pak místo znovu vydezinfikujte.

"Klíšťaty netočte! Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět," uvádí SZÚ.

Experti v manuálu dále vypočítávají, jak odstraněné klíště nejlépe zlikvidovat nebo jak se chovat poté, co jste přisáté klíště měli. Na závěr varují, že klíšťata v zahraničí mohou přenášet i jiné nemoci než ta v Česku. Mezi nejznámější nákazy patří borelióza nebo klíšťová encefalitida. Proti druhé jmenované existuje očkování.

Jak klíště odstranit domácím mazlíčkům? Podívejte se, co radí veterinář:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz