Domácí

Očima čtenářů: Jasná kometa nad Českem již nezapadá za obzor

Očima čtenářů: Jasná kometa nad Českem již nezapadá za obzor
Zdroj: zpravy@nova.cz

Kometa NEOWISE je díky své jasnosti vidět i jen očima, mnohé nadšence tak láká k pozorování noční oblohy. Stejně je tomu i u čtenářů TN.cz, kteří se podělili o své úlovky z několika předchozích nocí.

Ze začátku měsíce byla kometa pozorovatelná jen s příslušnou technikou, nyní je ale vidět i jen očima. NEOWISE je navíc cirkumpolární, tedy v našich zeměpisných šířkách vůbec nezapadá za obzor.

Lidé už nemusí na kometu číhat jen brzy ráno, velmi dobře pozorovatelná je i poměrně brzy večer. Nejlépe je nyní vidět nízko nad severem mezi 23. a 2. hodinou ráno. Už pozítří by měla být viditelnější právě v první polovině noci.

I když je kometa viditelná i jen očima, její ohon i tělo uvidíme jen v odstínech šedi, krása komety nejvíce vynikne na fotografiích, na kterýchje vidět i například barva.

Související obsah

Počasí v následujících dnech nebude k pozorování příliš vhodné, podle Českého hydrometeorologického ústavu bude až do neděle většinou oblačno až zataženo, jen místy může být přechodně polojasno. Nadšenci tak musí doufat v lokální vyjasnění.

Na lov komety NEOWISE se vydali i čtenáři TN.cz, jejich snímky naleznete v galerii. Podařilo se vám také kometu zachytit na fotografii? Své výsledky můžete posílat na e-mail zpravy@nova.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz