Domácí

Sekat, či nesekat? Starosta kritizuje zanedbané trávníky, pustil se do Hřiba

Sekat, či nesekat? Starosta kritizuje zanedbané trávníky, pustil se do Hřiba
Zdroj: Ondřej Kolář, starosta Prahy 6

Problematika sekání trávy stále vyvolává bouřlivé diskuze. Na jedné straně jsou odpůrci sekání, na druhé ti, kteří nechtějí mít ve městech divokou zeleň. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář se na sociálních sítích rozohnil, že sekání trávu rozhodně neničí - naopak jí to pomáhá. Svou názornou ukázku pak demonstroval na pozemcích, které spravuje magistrát v čele s primátorem Hřibem.

"Myslíte, že sekáním se ničí tráva? Já si to nemyslím," napsal na facebooku starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a přidal ke svému tvrzení několik fotografií, které naleznete v galerii na konci článku.

"Všechny jsou focené u nás v Praze 6, ale na pozemcích, na kterých hospodaří pan primátor. Ten ale na nějakou údržbu zeleně zjevně úplně rezignoval," okomentoval počínání magistrátu pod záštitou primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). 

"Vidíte bodláčí a plevel dosahující výšky téměř dvou metrů, přerostlou a zválenou uschlou trávu, prostě bordel. Když už se do toho zakousne sekačka, což se na některých těch magistrátních pozemcích letos poprvé stalo tento týden, dopadne to podobně jako na poli. Tam, když posekáte zralé obilí, zůstane také jen uschlé strniště," konstatoval Kolář.

Související obsah

"Tráva potřebuje kultivovat, provzdušňovat. Jinak, podobně jako obilí, zraje a usychá. Neudržované trávníky neodolávají plevelům, kterým se naopak v Praze daří výborně. Sekáme čtyřikrát ročně (pravda, někde i víckrát) stéblo zkracujeme na maximálně osm centimetrů, aby si podrželo vláhu. Necháváme i “ostrůvky” s delší trávou," vysvětluje svůj přístup k problematice Kolář.

Ponechávání ostrůvků se dělá při tzv. mozaikovém sekání trávy. "Mozaiková seč pomáhá zadržovat vodu a chránit diverzitu rostlin i živočichů, sekané plochy se budou pravidelně střídat a rostliny tak budou mít šanci vysemenit. Tento způsob péče rozhodně neznamená, že se nebude sekat vůbec. Jen se bude sekat jinak - s ohledem na počasí, aktuální srážky a život v trávě," popsala metodu obec Loučovice, která ji využívá.

 

Omezení sekání prosazuje samotné ministerstvo životního prostředí. Postavilo se proti seči několikrát za sezónu, jejímž cílem je udržování nízkých a nekvetoucích trávníků. "Je ověřeným faktem, že omezení seče trávníků a ponechání vyššího porostu nejen posílí ekosystémové funkce, ale i trávníkům samotným umožní snáze se vyrovnat s nepříznivými vlivy," vysvětluje resort životního prostředí.

"V kontextu změny klimatu se jako zásadní jeví schopnost vyšších porostů lépe uchovat vlhkost a překonat období sucha bez nepřiměřených nároků na závlahu," dodává. Obce tak stále častěji omezují seče a sekají mozaikově. Tam, kde se to jeví žádoucí, se udržuje tráva spíše nízká, na jiných plochách ale vznikají v podstatě louky. S těmi mají problém především alergici, majitelé psů a také rodiče malých dětí kvůli obavám z klíšťat.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz