Domácí

Budou Češi zase šít roušky? Úřad prozradil, jak to vypadá se zásobami

Situace v Moravskoslezském kraji naznačuje, že poptávka po hygienických pomůckách bude opět stoupat. Všichni si ještě dobře pamatují jejich marné shánění před čtyřmi měsíci. TV Nova proto zjišťovala, jak to se zásobami vypadá teď.

Během nouzového stavu byly roušky nedostatkovým zbožím. S tak silným epidemickým zásahem nepočítala ani Státní správa hmotných rezerv. "Co jsme měli ve skladech, bylo během nouzového stavu vyskladněno. Konkrétně šlo o 10 tisíc ochranných brýlí, 10 tisíc ochranných obleků a 10 tisíc respirátorů té nejvyšší třídy," uvedla Státní správa hmotných rezerv.

"Státní správa dostala za úkol nakoupit ochranné prostředky na dva měsíce krizové spotřeby," prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"V tuhle chvíli máme vypsáno celkem 11 otevřených výběrových řízení, dostali jsme přes 190 nabídek, které vyhodnocujeme. A jakmile je vyhodnotíme, tak uzavřeme kupní smlouvy a pak nastane ta správná chvíle, aby se rezervy postupně doplňovaly," upřesnila správa.

Související obsah

Zásoby Státní správy hmotných rezerv před nouzovým stavem byly nedostačující. Objednávka má být proto teď několikanásobně vyšší. "Například u respirátorů třídy FFP3, kterých před nouzovým stavem bylo v našich skladech 10 tisíc kusů, jsme vypsali výběrové řízení na 1,1 milionu kusů. Čili stavy budou nesrovnatelně vyšší," uvádí správa.

Ještě před krizí jste si roušku v lékárně mohli koupit za pouhé tři koruny. V době nouzového stavu se cena zvýšila až stonásobně a navíc téměř nebylo možné je sehnat. Teď vás vyjde na zhruba 25 korun a seženete je v každé lékárně. To platí i pro další ochranné pomůcky.

Aneta Bednárová, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz