Zahraničí

Lídři Evropské unie jednají o krizovém fondu! Je to boj, tvrdí Babiš

V Bruselu probíhá už druhý den historického summitu, na kterém se lídři unijní sedmadvacítky snaží dohodnout na výši a podmínkách krizového fondu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu ráno jednání označil za náročný souboj. Předseda Evropské rady přišel s novým návrhem a znovu vyzval politiky ke kompromisu.

Předseda Evropské rady Charles Michel působí na summitu jako pomyslný rozhodčí mezi spořivými státy EU a těmi, které na postkoronavirovou finanční injekci netrpělivě čekají.

Dopolední atmosféra v sobotu před jednáním byla přátelská. Politici si i přes roušky vyměnili úsměvy a koronavirové pozdravy.

Jednání jsou ale zdlouhavá a nekompromisní - český premiér Andrej Babiš rozhovory o výši a podmínkách rozdělování peněz označil za boj.

Související obsah

"To jednání lze charakterizovat jako souboj takzvaných šetřivých, šetrných, to znamená Nizozemsko, Dánsko, Švédsko, Rakousko. Za podpory Finska tyto státy říkají, že navrhovaná částka 750 miliard eur je vysoká. Špatně je, že tyto státy rozporují navrženou částku, ale neříkají kolik,“ tvrdí Babiš.

I proto Charles Michel předložil nový plán, který nemění výši balíčku pomoci, ale zásadně omezuje výši grantů.

Asi po dvou hodinách jednání vytvořila samostatnou skupinku Visegrádská čtyřka, která se od sedmadvacítky na několik hodin odpojila. Jiní politici si během pauzy odskočili pro vyhlášené belgické hranolky.

V průběhu sobotního odpoledne si pak předseda Evropské rady postupně zval zástupce unijní sedmadvacítky na kobereček - tedy spíše na balkónek, kde jim zřejmě domlouval, aby přistoupili na kompromis a dospěli ke shodě. Ta je ale zatím, zdá se, ještě daleko.

Martina Nášelová, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz