Koronavirus

Podzimní volby naruší koronavirus. Lidé v karanténě totiž nesmějí volit

Podzimní volby naruší koronavirus. Lidé v karanténě totiž nesmějí volit
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Volby do zastupitelstev krajů a do Senátu mají proběhnout během prvního říjnového víkendu. Na podzim zároveň epidemiologové očekávají druhou vlnu koronavirové epidemie. Zákon zapovídá lidem v nařízené karanténě právo volit, přesto zatím přesunutí termínu voleb v plánu není.

Poprvé od sametové revoluce možná přijdou někteří lidé o volební právo. Podle zákona totiž člověk, kterému hygienická stanice nařídí karanténu, nemá nárok ani na odevzdání hlasu do přenosné urny doma.

Česko má už teď větší množství případů nákazy koronavirem než na jaře, ministerstvo zdravotnictví eviduje 4826 nemocných. O druhou vlnu se prý zatím nejedná, epidemiologové ji očekávají na podzim. Volby do krajských zastupitelstev a do Senátu proběhnou 3. a 4. října.


Mezi politiky se rozhořel spor, zda se má dát přednost dodržení řádného termínu voleb před volebním právem pro všechny občany. Podle většiny poslanců by problém vyřešilo uzákonění korespondenčního hlasování. Mají na to však pouze dva a půl měsíce.

"Opakovaně jsem ve Sněmovně navrhovala, abychom se v souvislosti s koronakrizí urychleně zabývali zákonem na korespondenční hlasování, což by řešilo možnosti i pro občany v karanténě," řekla portálu idnes.cz Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). S takovým postupem souhlasí i Piráti, omezení práva volit odmítají také komunisté či hnutí ANO. 

Související obsah

Dopředu se počítá i s jistými opatřeními ve volebních místnostech. Samozřejmostí bude dezinfekce, lidé z některých částí republiky do nich možná budou moct pouze s rouškou.

Česko by se mohlo inspirovat v Jižní Koreji, kde šli občané k volbám během epidemie. A právě lidé v karanténě nebo pacienti v nemocnicích dostali možnost hlasovat korespondenčně.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz