Resort kultury

Zeman Šmardu ministrem nejmenuje. Podle Hamáčka jde proti ústavě

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 20:31
14.8. 2019 15:38
Téma:

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ve středu odpoledne oznámil, že Miloš Zeman nejmenuje Michala Šmardu novým ministrem kultury. Prý proto, že Šmarda není kompetentní resort vést.

"Proto prezident republiky požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády navrhl jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady," napsal Ovčáček na sociálních sítích.

 

Podle hlavy státu se "pan Michal Šmarda nikdy nezabýval problematikou české kultury."

 

 

Předseda ČSSD Jan Hamáček TV Nova v SMS zprávě napsal, že prezidentovi nepřísluší hodnotit odborné předpoklady kandidátů na ministry.

 

"Ústava České republiky nezná možnost, že by prezident republiky měl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra. Pan prezident například v minulosti jmenoval Karlu Šlechtovou ministryní obrany a neměla v oblasti obrany žádné zkušenosti," uvedl Hamáček.

 

Podle něj má být ministr především dobrý manažer. "Česká republika je parlamentní demokracie, kde za vládu odpovídá premiér a vybírá své ministry. Předsednictvo ČSSD navrhlo na ministra kultury Michala Šmardu, premiér Andrej Babiš odeslal návrh na jmenování prezidentovi a ten by měl nyní postupovat podle ústavy," dodal šéf sociální demokracie. 

 

 

Premiér Andrej Babiš uvedl, že prezidentovo prohlášení bere na vědomí. "Budu čekat na vyjádření předsedy ČSSD Hamáčka a následně situaci řešit příští týden po návratu z dovolené," napsal TV Nova premiér.

 

V podobném duchu se vyjádřil i přímo Michal Šmarda, podle kterého se nyní na dalším postupu musejí dohodnout Babiš a Hamáček. "Budu respektovat jakékoli rozhodnutí předsedy ČSSD," uzavřel své prohlášení Šmarda.

 

Jde o další pokračování vládní krize, která začala už před prázdninami. Předseda ČSSD Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš se posléze s Milošem Zemanem několikrát sešli, aby ho přesvědčili k odvolání Antonína Staňka a jmenování právě Michala Šmardy.

 

 

Zatímco Staňka nakonec Miloš Zeman na přelomu července a srpna odvolal, ke jmenování Šmardy se několik týdnů neměl. A to i přesto, že podle názoru některých právníků tím porušoval ústavu. ČSSD kvůli sporu o výměnu ministrů opakovaně pohrozila odchodem z vlády.

 

Pusťte si červencovou reportáž:

 

TN.cz