Naše Česko

Ministryně Dostálová: Hotely v krizi má zachránit česká klientela

Úterním hostem pořadu Nastartujme Česko byla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která společně s moderátorkou Bárou Divišovou hovořila o krizi v hoteliérství způsobenou koronavirem, voucherech na lázeňské pobyty i chystaném stavebním zákoně.

Podle ministryně Dostálové je projekt na podporu hotelů oddělený od Antiviru. Ten má za úkol podporovat nezaměstnanost, se ztrátami hotelů nesouvisí.

"Já se nesetkávám s negativní reakcí, spíše s pozitivní, ale často se lidé ptají na to, jak je to odstupňované," popsala Dostálová.

Ti, kteří mají zájem o dotaci, musí podepsat, že další podporu od státu požadovat nebude. "My jsme nezpůsobili škodu, která podnikatelům vznikla," prohlásila ministryně pro místní rozvoj s tím, že vláda pouze reagovala na vzniklou situaci.

Související obsah

O tom, jaké hosty zařízení ubytovávají, má ministerstvo dobrý přehled a je tak možnost trasování. Otázka ubytování Airbnb bude ještě tématem jednání. Ministryně Dostálová by u jednání ráda měla i eurokomisaře. Podnikatelé v oblasti krátkodobého ubytování mají totiž výhodnější podmínky.

"Je to nevýhodné vůči hotelovému podnikatelskému sektoru. Hotely musí mít úplně jiné hygienické podmínky," řekla Dostálová. Ministerstvo dle jejích slov chce nalákat turisty, aby měli zájem trávit dovolenou v Česku i přímo v Praze.

Související obsah

Jestli se přizpůsobí české klientele si podle ministryně musí každý hoteliér rozhodnout sám. Na přítomnost viru si podle Dostálové bude trh muset nejprve zvyknout. To může trvat roky.

Ministryně připomněla také voucherový program pro lázeňská zařízení, který měl napomoci alespoň částečně vykompenzovat ztráty způsobené nedostatkem zahraničních hostů. Lidé si stáhli na 110 tisíc voucherů, rezervovaných pobytů je ale pouze 18 tisíc.

Související obsah

Podle Dostálové je důvodem to, že si lidé vouchery šetří na podzimní termíny. "Velké papírování s tím není. Je to jednoduché, záleží pouze na tom, jestli je ty lázně přijímají," řekla o voucherech.

Lázně s naplněnou kapacitou se do projektu nemají důvod hlásit. Vláda začala podporu na částce 200 tisíc euro, zájem byl ale tak obrovský, že bylo třeba ji navýšit. Projekt je zatím plánovaný do konce roku, jedná se ale o jeho prodloužení.

Související obsah

Podle Dostálové bude třeba sledovat, jak se bude situace dále vyvíjet. "Vouchery řešíme poptávkový systém. Zvýšíme poptávku a těží z toho hoteliéři, restauratéři i další," řekla ministryně.

Česko a dalších devět států dostalo z Evropské unie výtku ohledně voucherů. Podle Dostálové hodlá vláda využít dvouměsíční lhůtu na odpověď a EU doporučuje si přečíst podmínky čerpání voucherů.

Související obsah"Není možné, aby se na úkor jedné skupiny zlikvidovala jiná," prohlásila Dostálová. EU by podle ní měla vzít v potaz aktuální situaci. "Všechny státy budou jednat tak, aby si nezničily podnikatelský sektor v oblasti cestovního ruchu," řekla ministryně pro místní rozvoj.

K rozhodnutí o stavebním zákoně zasednou zákonodárci o svých "prázdninách". Znovu se sejdou 6. srpna a v září poputuje návrh do poslanecké sněmovny. "Byli bychom rádi, kdyby nabyl platnosti na jaře 2021," řekla Dostálová s tím, že jarem je myšleno období až do května.

 

Související obsah

Až 50procentní propad tuzemského cestovního ruchu a ztráty až 150 miliard korun očekávají hoteliéři v důsledky koronavirové krize. Přestože jsou už ubytovací zařízení otevřená, zahraniční turisté jim citelně chybí.

V Praze je obsazenost hotelů kolem 10 % a v regionech zhruba poloviční oproti loňské sezóně. Vláda v pondělí schválila, že ubytovatelé za období pandemie dostanou kompenzaci.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz