Domácí

Miloš Zeman míří počtvrté k soudu. Za lež o rakovině chce pět milionů

Potřetí v krátké době narazil prezident Miloš Zeman u soudu a v úterý zkoušel štěstí znovu. On sám dlouhodobě kritizuje pomalost českého soudnictví, přesto zatěžuje justici různými spory. V Brně v úterý soudce musel přezkoumávat majetkové poměry bývalého radního, který o hlavě státu napsal nepravdivý příspěvek na internet. Prezident po něm žádá pět milionů.

Prezident Zeman prohrává u soudů už tři nula a další verdikt je na obzoru. Tentokrát jde o proces kvůli jednomu výroku na sociální síti. Ten se týkal toho, že má prezident údajně rakovinu a její léčbu odmítá.

Facebookový příspěvek by se nejspíš rychle ztratil v hromadě podobných dezinformací. Nebýt toho, že se prezident rozhodl vysoudit z regionálního politika pět milionů korun. "Já ty peníze nemám," přiznal autor příspěvku Svatopluk Bartík, bývalý radní městské části Brno-střed.

Související obsah

"Každá sranda něco stojí," prohlásil advokát prezidenta republiky Marek Nespala. Pro soudce to moc velká sranda není. Už několik měsíců se zabývá lékařskými zprávami, na žádost prezidenta musí přezkoumat majetek žalovaného, a to ve chvíli, kdy mu leží na stole desítky dalších spisů.

Právě zbytečné spory o malichernosti stojí za šnečím tempem českých soudů a prezident je paradoxně jedním z nejhlasitějších kritiků pomalé justice. Soudce pokáral i ve své vánoční zdravici.

Související obsah"Teď bych problém shrnul do jednoho slova pomalost – pomalost soudních řízení," prohlásil Zeman při svém vánočním poselství. Sám prezident přitom dokáže jedním sporem o neexistující článek zaměstnat městský, obvodní, a dokonce i nejvyšší soud."Ze svého zaplatím za nalezení toho článku," řekl prezident. Ani odměna nepomohla. Miloš Zeman nakonec spor prohrál, ale omluvit se za něj musí ministerstvo financí.

Související obsah"Já jsem byla vychovaná tak, že když někdo lže, říká nepravdu, tak potom musí být připraven i se za to omluvit," tvrdí vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová.

Další soudní tahanice způsobil prezident svojí snahou lustrovat kandidáty na profesory. Soud ho nakonec musel poučit, že tím porušuje zákon. Jak dopadne spor o rakovinu se Svatoplukem Bartíkem, se dozvíme nejspíš začátkem září.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz