Domácí

Biliony pro členy EU. Evropský parlament fond zatím nepodpoří

Biliony pro členy EU. Evropský parlament fond zatím nepodpoří
Zdroj: TV Nova

Poslanci Evropského parlamentu v Bruselu jednali o výsledcích červencového summitu, který byl zaměřen především na rozdělení financí členským státům po koronavirové krizi. Poslanci ve čtvrtečním hlasování návrh usnesení prozatím nepodpořili.

Návrh summitu ustanovuje evropský rozpočet na dalších sedm let ve výši více než 26 bilionů korun. Obsahuje také fond o objemu 19 bilionů korun na obnovu ekonomik členských států po pandemii.

Čerpání z evropských fondů bude flexibilnější a nebude podmíněno stanovením národního cíle klimatické neutrality. "Česká republika dopadla velice dobře, nám se tu podařilo vyjednat dodatečný finanční zdroj ve výši 230 miliard,“ vyjádřil se k summitu premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

 

Poslanci Evropského parlamentu o těchto výsledcích diskutovali ve čtvrtek s předsedy Evropské rady a Komise Charlesem Michelem a Ursulou von Der Leyenovou. Usnesení nakonec v hlasování neschválili.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli v návaznosti na výsledek zasedání Evropské rady, tedy hlav států a vlád EU, které proběhlo ve dnech 17. - 21. července v Bruselu, v úterý prohlásil: "Evropští občané po dlouhých dnech diskuzí očekávají dohodu, která bude odpovídat tomuto historickému okamžiku. Znepokojuje nás budoucnost, v níž by se evropská solidarita a komunitární způsob rozhodování vytratil.

Evropský parlament stanovil své priority a očekává, že budou naplněny. Víceletý finanční rámec musí být schopen řešit ve střednědobém horizontu hlavní výzvy stojící před Evropou, které souvisejí například se Zelenou dohodou pro Evropu, digitalizací, ekonomickou odolností a bojem proti nerovnostem."

„Nejsme připraveni polknout pilulku VFR,“ zdůraznil Manfred Weber (EPP, DE). Škrty odmítla také Iratxe García Pérezová (S&D, ES), podle které v současnosti „potřebujeme posílit naši strategickou autonomii a snížit rozdíly mezi členskými státy.“

 

Související obsah

Mnozí řečníci poukázali na to, že otázka splácení budoucího společného dluhu nebyla zatím vyřešena. Poslanci zdůraznili, že břemeno splácení nesmí skončit na bedrech občanů. V této souvislosti vyzvali k postupnému zavedení spolehlivějšího systému nových vlastních zdrojů financování Unie, jehož součástí by měla být digitální daň či uhlíkové poplatky, a to na základě závazného kalendáře.

Část zákonodárců se postavila skepticky k novým vlastním zdrojům financování EU, které by byly schopné vygenerovat dostatečný objem prostředků na splácení celého společného dluhu. Varovala před využitím krize k prohlubování integrace EU.

Většina poslanců ale zdůraznila, že je Evropský parlament připraven na rychlé vyjednávání s Radou (ministrů) EU s cílem dospět ke vzájemné dohodě na nezbytném vylepšení vyjednávacího mandátu Rady, na kterém se v úterý dohodly hlavy států a vlád EU.

Na výsledek summitu reagují čeští poslanci, někteří dohodu kritizují. Podívejte se na reportáž televize Nova:

drz, kvo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz