Ekonomika

Ve fondu na obnovu EU je 20 bilionů, Česko dostane 960 miliard

Ve fondu na obnovu EU je 20 bilionů, Česko dostane 960 miliard
Zdroj: TV Nova

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se během pátého dne jednání shodli, jak se bude postupovat při obnově ekonomik po koronavirové krizi. Všech 27 lídrů schválilo dohodu o bilionovém fondu obnovy i rozpočtu na příštích sedm let. Česko bude na boj s dopady krize čerpat téměř bilion korun.

Lídři jednali o obnově ekonomiky Evropské unie už od pátku. Ještě v pondělí to vypadalo, že se budou muset sejít za několik dní znovu, v úterý brzy ráno se ale podle předsedy Evropské rady podařilo po pěti dnech dosáhnout mezi šéfy vlád shody. 

"Dohoda!" napsal Michel na twitteru po půl šesté ráno. Jeho mluvčí Bernard Leyts dodal, že ještě před definitivním schválením závěrečného dokumentu muselo proběhnout několik technických úprav. Na programu byl i sedmiletý unijní rozpočet na roky 2021 až 2026.  

"Nový dlouhodobý rozpočet EU je po čtyřech dlouhých dnech schválen a v Bruselu svítá. Chybělo půl hodiny a šlo by o historicky nejdelší summit," uvedla na twitteru státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

Ve fondu bude podle agentury AP přibližně 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), rozpočet pak činí 1,1 bilionů eur, tedy 29 bilionů korun.

Česko na vrcholné schůzce Evropské rady zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). "Jsem velice rád, že nakonec jsme se domluvili. Byl to skutečně velký maraton. Je velice důležitý signál pro Evropu a finanční trhy, že se státy s rozdílnou ekonomickou úrovní domluvily, že Evropa se umí domluvit a je solidární," uvedl na dopolední tiskové konferenci.

Související obsah

Z celkových 20 bilionů připadne Česku 960 miliard korun. "Česká republika dopadla velice dobře. Podařilo se nám vyjednat 42 miliard korun navíc," pochvaloval si Babiš.

Během čtvrtého dne summitu atmosféra mezi představiteli členských zemí houstla. Francouzský prezident Emanuel Macron dokonce bouchal do stolu a rozčiloval se, že rakouský kancléř Sebastian Kurz nedává pozor a vyřizuje si telefonáty. "Klidně mě považujte za cvoka, ale i Angela je na mé straně," řekl v jednu chvíli Macron a rozesmál i samotnou Merkelovou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz