Domácí

Pozor na přesolené grilovací směsi! Některé jsou jen sůl s příchutí

Pozor na přesolené grilovací směsi! Některé jsou jen sůl s příchutí
Zdroj: Getty Images

K létu patří grilování a ke grilování zase spousta kořeněného masa, sýrů a zeleniny. Odborníci z dTestu otestovali 15 kořenicích směsí, které lze běžně koupit v obchodě. Testy ukázaly, že hlavní přísadou řady z nich je sůl.

Do testovacího výběru byly zahrnuty směsi od známých značek, i vlastní značky obchodních řetězců. Odborníci sáhli zejména po těch, které je možné koupit během celého roku. Patnáct vybraných pak podrobili důkladné analýze.

Podle šéfredaktorky časopisu dTest Hany Hoffmannové je mezi kořenícími směsmi a přípravky rozdíl. "Za koření se považují rostliny či jejich části, které jednotlivě ovlivňují chuť a vůni. Pokud balení obsahuje více takových rostlin, jde o směs koření, a pokud se přidá ještě něco na víc, např. sůl, vznikne kořenicí přípravek," vysvětlila.

Související obsah

Právě přidaná hodnota v podobě soli byla u testovaných přípravků běžná. Její maximální doporučená denní dávka je pro dospělého člověka 6 g. Češi však soli holdují ve velkém a běžně si dopřávají i 13 g denně, což je jedna z nejvyšších hodnot v Evropě.

Důležitá je také tzv. skrytá sůl, která je součástí potravinářských výrobků, a tedy i grilovacích směsí. Nejméně jí obsahoval přípravek značky Kulinář, kde testy odhalili jen 17,7 % soli. Nejvíce soli naopak obsahuje grilovací koření Vitana – více než 63 %.

Související obsah

"Nadpoloviční podíl soli analýza potvrdila u více než poloviny všech testovaných přípravků. Při užívání kořenicích směsí je proto potřeba být opatrný s dosolováním," řekla Hoffmannová.

Do testování bylo zahrnuto grilovací koření Albert (cena 7,90), Avokádo (cena 17,-), Diskont Grilovací koření (cena 54,90), grilovací koření Globus (cena 5,90), J.C.Horn Grilovací koření (cena 9,90), Knorr (cena 19,90), Koření od Antonína (cena 49,90), Kotányi Gril (cena 20,-), Kulinář (cena 49,-), Lidl/Kania Grill (cena 8,90), Nadir (cena 8,90), Opal (cena 5,80), grilovací koření Penny (cena 2,90), Tesco Spice Grill Classic Mix (cena 16,90) a Vitana (cena 15,-).

Související obsah

Ohledně údajů o složení uváděných na etiketách testované přípravky obstály. Nejlépe obstála směs značky Nadir, ostatní se vešly do povolené pětinové odchylky. Přítomnost bakterií salmonely testy neukázaly.

Ve směsi značky Albert testování ukázalo přítomnost plísně rodu Aspergillus obsahující aflatoxin, který při vysoké koncentraci může poškodit játra. Nalezené množství však představovalo jen setinu povoleného limitu a nepředstavuje tak nebezpečí.

Související obsah

Přípravek značky Opal obsahoval tzv. ochratoxin, který může oslabit imunitu a škodí zejména těhotným ženám. Odhalené množství představovalo polovinu povoleného limitu. Obě látky jsou velmi odolné vůči vysokým teplotám.

V testování na přítomnost pesticidů grilovací přípravky obstály. Nejlépe si vedla značka Diskont, která neobsahovala žádný. Ukázalo se také, že přípravky z 18 až 64 % tvoří sůl, zbytek pak sušená zelenina a směs koření.

Související obsah

Koření a zeleniny vždy obsahovaly nejméně čtyři druhy, nejčastěji papriku. Rumunská značka Opal obsahovala 15 druhů koření a zeleniny, tedy nejvíc ze všech testovaných. Obsahovala také nejvíce cukru, celkem 23,4 %.

"Pokud jde o další ingredience, většina výrobků se dokázala obejít bez přísad zvýrazňující chuť a vůni, jako je škrob a aroma. Přesto se našla trojice značek, které na etiketách avizovaly přítomnost právě těchto látek," uzavřela Hoffmannová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz