Domácí

Další nebezpečný přejezd: Vlak projížděl, nehoukal a světla nesvítila

Řidiči by měli být mimořádně opatrní na železničních přejezdů, a to i v případě , že jsou osazené závorami nebo semaforem. Ne vždycky totiž musí zabezpečení fungovat. Ukázal případ z Rakovnicka, kde projížděl vlak, ale červené světlo nesvítilo. Na přejezdech přitom letos zahynulo už nejméně 25 lidí.

Od začátku prázdnin drážní inspekce eviduje už 19 nehod na přejezdech. Zemřelo při nich 7 lidí. Většinou řidiči nerespektují výstražné znamení a vjedou na přejezd i když tam svítí červené světlo. Jenže ani závory nebo výstražná světla stále fungovat nemusí a šofér auta by tak měl být ostražitý. Příkladem může být přejezd u Senomat na Rakovnicku, kde v týdnu podle videa od divačky televize Nova signalizace nefungovala.

"Vlak na snímku je pracovní vlak, který veze štěrk na opravu tratě. O této skutečnosti jsou informováni všichni strojvůdci na dotčené trati. V souladu s předpisem D1 Správy železnic o provozování drážní dopravy, musí přes otevřený přejezd projíždět maximální rychlostí do deseti kilometrů za hodinu, tak aby mohl okamžitě zastavit a opakovaně houkat," vysvětluje Marek Iliaš tiskový mluvčí Správy železnic. 

Podle reakcí na sociální síti vlaky u zmíněného přejezdu často ani nehoukaly. "Řidič si musí počínat zvlášť opatrně, než může vůbec bezpečně přejet železniční přejezd. Neměl by vyjíždět na železniční přejezd pokud je v provozu zvuková či světelná signalizace, pokud se sklápějí, nebo jsou sklopeny závory. Samozřejmě nesmí vjet na železniční přejezd ani tehdy, když vidí, že situace za železničním přejezdem mu nedovoluje dál pokračovat v jízdě," říká mluvčí policie Vlasta Suchánková. 

Související obsah

I když tam nejsou závory nebo červená světla, přesto jsou přejezdy u nás zabezpečeny a to výstražným křížem. Každá třetí nehoda na přejezdu je podle drážní inspekce smrtelná. Právě letní období je podle statistik nejrizikovější. Za první půlrok se stalo na přejezdech 58 nehod - a za červenec jich je už další třetina tohoto počtu.


V naprosté většině případů jsou viníky dopravních nehod na železničních přejezdech řidiči silničních vozidel. Nerespektování výstražného znamení na Novojičínsku se před třemi týdny stalo osudným 62letému motorkáři. Na začátku července zase zemřela řidička osobního auta, která nedaleko Hluboké nad Vltavou pravděpodobně přehlédla výstražná světla a vjela přímo pod vlak.

RD, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz