Koronavirus

Vojtěchův čtyřbarevný semafor určí opatření v regionech. Nejhůř je v Praze

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil tzv. semafor, tedy čtyřstupňový systém, kterým by se hygienici měli řídit při vyhlašování epidemiologických opatření v jednotlivých okresech České republiky.

Oproti původním plánům, že by semafor platil pro jednotlivé kraje, se nakonec ministerstvo rozhodlo, že jej vztáhne na úroveň jednotlivých okresů. "Jsou tady kraje, které jsou velmi velké z hlediska počtu okresů a rozmanitosti epidemiologické situace, nebylo by efektivní hodnotit kraj jako celek," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Semafor má podle něj čtyři stupně – nulový, kde není žádné riziko nebo jen zanedbatelné riziko přenosu viru v daném regionu. Zelený stupeň pak znamená sporadický výskyt nákazy bez komunitního přenosu. U žlutého stupně začíná komunitní přenos nákazy a červená barva značí region s narůstající nebo přetrvávajícím komunitním přenosem.

Klíčové slovo budou mít podle ministra epidemiologové. Postupy jsou určené hlavně pro orgány ochrany veřejného zdraví, ale i například pro nemocnice, které musí podle konkrétního stupně mít například vyhrazená lůžka či dostatečnou kapacitu odběrových míst v laboratořích. A také pro veřejnost, aby lidé měli představu, jaká opatření mohou ve svém regionu očekávat.

Se žlutým stupněm se pojí třeba omezení hromadných akcí, omezení provozní doby restaurací, či zákazy návštěv v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb. Červený stupeň pak znamená nošení roušek, omezení cest z domova na nezbytné minimum, či zavírání škol a školek.

 

Systém je budovaný pro onemocnění Covid-19, ministr ale upozornil, že v budoucnu bude možné použít jej i na jiné epidemie, například pro spalničky. "Je velmi dobře schopen reagovat i na další infekční choroby," uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek dodal, že plošná epidemiologická situace je v České republice dobrá. "V drtivé většině okresů nejsou žádné nebo jsou jen sporadické výskyty," uvedl Dušek. Za ohniska jsou považovány Praha, Jihlavsko a částečně Středočeský kraj, ohnisko v Moravskoslezském kraji podle Duška vyhasíná. Za méně pozitivní příběh označil Prahu, kde je reprodukční číslo 1,9.

Mapu začne ministerstvo zveřejňovat od příštího týdne. Podle Duška ale situace žlutému stupni dnes odpovídá jen v Praze, v části Moravskoslezského kraje (okresy Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek), v Brně, na Jihlavsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ je pak situace na úrovni zeleného stupně.

Od pondělí začala platit nová opatření, které ministr avizoval minulý týden. Na hromadných akcích může být nyní nejvíce 500 účastníků namísto tisícovky. Pořadatel ale může rozdělit prostor až do pěti sektorů, kdy by 500 účastníků mohlo být v každém z nich, to se týká například fotbalových stadionů.

Související obsah

Už od soboty platí povinnost nosit roušky na hromadných akcích s účastí více než 100 osob, další opatření platí v jednotlivých regionech, například v Praze je nutné mít roušku ve zdravotnických zařízeních, či na Jihlavsku v MHD. Přehled opatření najdete ZDE.

Podobný "semafor" před časem spustilo ministerstvo pro cesty do evropských zemí. V současnosti jsou na něm všechny země zelené, tedy platí za země s nízkým rizikem nákazy. Od pondělí se mezi tyto země zařadilo i Švédsko.


 


Na to, jak by vypadal rizikový semafor teď, se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz