Koronavirus

Chytrou karanténu pohlídá nový orgán. V čele bude Babiš

Nad projektem tzv. chytré karantény má místo ministerstva zdravotnictví dozorovat nový orgán. V jeho čele bude stát premiér Andrej Babiš, jeho zástupci budou ministři zdravotnictví a vnitra Adam Vojtěch a Jan Hamáček. Větší roli v projektu má hrát také armáda.

Prostřednictvím chytré karantény by měli být dohledáváni lidé, s nimiž přišli nakažení koronavirem do styku. Projekt rozjížděla armáda, od května jej ale zajišťuje ministerstvo zdravotnictví. Návrat kontroly chytré karantény pod armádu v neděli naznačili premiér Andrej Babiš i ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček.

Vláda nakonec posvětila vznik rady pro zdravotní rizika. V jejím čele bude stát premiér, který bude mít dva místopředsedy - Hamáčka a Vojtěcha. Na tiskové konferenci ke spuštění semaforu pro jednotlivé oblasti v Česku to potvrdil ministr zdravotnictví. V radě budou dále i ministr obrany Lubomír Metnar, dva vládní zmocněnci, zástupce krajů, konkrétně hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, a zástupce zdravotních pojišťoven.

Babiš v neděli ve svém facebookovém vzkazu občanům naznačil, že by projekt mohla opět převzít armáda. Odmítl ale výtky, že by chytrá karanténa nefungovala, jako příklad uvedl dohledání účastníků akce v pražském klubu Techtle Mechtle, kde se nakazilo několik desítek lidí a zhruba 300 skončilo v karanténě. "Hlavní problém je, že máme to decentralizované zdravotnictví," řekl Babiš.

"Vláda to bude řešit, musíme si udělat update, protože jsme to neřešili dlouho. Není to perfektní, děláme na tom, víme, co máme vylepšit," řekl Babiš. "Armáda funguje perfektně, je otázka, jestli by to ani neměli celé znovu řídit, přece jen armáda je armáda a přístup občanů k ní je jiný, než k jiným institucím," dodal Babiš. Předání chytré karantény vojákům ale ministr Adam Vojtěch odmítal s tím, že účast zástupců ministerstva zdravotnictví považuje za klíčovou. V pondělí Vojtěch upřesnil, že armáda by se měla zaměřovat například na logistickou stránku.

Související obsah

Kvůli chytré karanténě kritizovala vládu i opozice. "Chytrou karanténu vláda spustila o Velikonocích. Po více než čtvrt roce teď řeší, jak bude organizována. To je tedy vážně "výkon". Směšné, kdyby nešlo o vážnou věc a zdraví lidí. Ministr zdravotnictví měl odejít a Andrej Babiš se zodpovídat z toho, proč je ve vládě takový chaos a bezradnost," napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.
 

Na vyjádření Lukáše Otyse se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz