Zahraničí

Pouť do Mekky omezil koronavirus, přijít mohlo jen 10 tisíc věřících

Saudskoarabská Mekka zažívá tradiční muslimskou pouť. Letos je však významně poznamenaná pandemií koronaviru. Místo obvyklých více než dvou a půl milionu účastníků totiž dostalo povolení účastnit se pouze 10 tisíc lidí.

Povolení přitom platí pouze pro ty, kteří žijí v království. Žádní poutníci ze zahraničí ho poprvé v historii nedostali.

Poutě do Mekky se obvykle účastní přes dva miliony lidí všech národností i věkových skupin, kteří postupně natěsnaní v kruhu přicházejí ke svatyni Ka'ba, aby se jí dotkli a pomodlili se. Letos je všechno jinak.

I pro deset tisíc vyvolených poutníků je letošní návštěva Mekky jiná. Svatyně se nemohou dotýkat, musejí mít roušky a pít pouze balenou vodu.

Letošní hadždž tak mohly sledovat miliony věřících jen v televizi. Mnozí to i oplakali, na cestu, která stojí tisíce dolarů, totiž šetřili dlouhé měsíce.

Související obsah

"Cítím zoufalství, zklamání. Měli jsme na cestu už vše nachystané. Doufejme, že příští rok budeme mít šanci," posteskl si poutník Fouad Abu Safi.

Samotné pouti, které by se měl jednou za život zúčastnit každý muslim, předcházely dlouhé týdny příprav. Experti za pomocí moderních technologií dávali dohromady přísná bezpečnostní opatření. Brali totiž v potaz všechny možné pohyby poutníků, kam až mohou dojít či jaké plochy se budou dotýkat.

Martina Nášelová, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz