Domácí

Lidí s žloutenkou přibývá! Léčba stojí stovky milionů korun

Počty nemocných žloutenkou se zvyšují. Vloni se podle dat jedné ze zdravotních pojišťoven s hepatitidou léčilo přes 12 tisíc pacientů, to je o několik stovek víc než v roce 2018. Náklady na léčbu jdou do stovek milionů korun.

Nejvíc klientů, u kterých lékaři diagnostikovali hepatitidu, bylo podle dat pojišťovny v roce 2019 v Praze, a to téměř 3 tisíce. Přes dva tisíce dvě stě nemocných pak bylo v Ústeckém kraji. Nejméně pak v kraji Olomouckém, tam se léčilo celkem 272 pacientů. Oproti roku 2018 jde o nárůst přes 600 nemocných.

Nejvíce případů bylo loni chronické hepatitidy, kterou mělo přes 10 tisíc lidí. Náklady na její léčbu přesáhly 909 milionů korun. Dalších 20 milionů stála léčba dalších druhů žloutenky. To je dohromady o 116 milionů více než v roce 2018.

Hepatitida je přitom závažné onemocnění jater, které může skončit až smrtí. Akutní infekce hepatitidy B i C může trvat až 6 měsíců. Během této fáze jsou nakažení schopni přenést virus i na další osoby. Většinou zežloutne oční bělmo a kůže, ale nemusí to tak být vždycky. Proto se může stát, že akutní infekci lékař diagnostikuje jako jinou nemoc.

Související obsah

Pokud je pacient pozitivní na virus hepatitidy déle než 6 měsíců, jedná se podle lékařů o chronickou infekci. Nemocný pak musí podstoupit transplantaci jater. Proti hepatitidě typu C se zatím nedá očkovat, očkovat se ale lidé můžou proti žloutence typu A a B.
 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz