Zahraničí

Český tým vyrazil do Bejrútu. Neví, kdy se vrátí domů, čeká ho peklo

Česko vyslalo do Bejrútu speciální 37členný tým s psovody. Pomohou hledat a vyprošťovat lidi uvězněné pod troskami. Česko nabídlo Libanonu pomoc mezi prvními. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se spolupráci podařilo domluvit v rekordním čase. Počet obětí úterní exploze stále roste. Zemřelo nejméně 135 lidí a okolo pěti tisíc se jich zranilo.

Sedmatřicetičlenný tým včetně psovodů se psy se na pražském letišti ve středu odpoledne seřadil k odletu. Ministr vnitra Jan Hamáček jeho členům na cestu popřál hodně štěstí.

"Tým se podařilo vyslat velmi rychle, komunikace začala včera v nočních hodinách. Pokud vím, Česká republika bude mezi prvními zeměmi, které do Libanonu dopraví svůj tým," řekl Hamáček.

Jan Hamáček vyprovodil záchranáře:

Tým na místo vezla letadla Smartwings. Hamáček to odůvodnil tím, že se společností již dlouhodobě spolupracují a není vhodné na přepravu použít vládní speciál.

V Bejrútu dle Hamáčka tým zůstane tak dlouho, jak bude potřeba. "Nestanovovali jsme žádné přesné datum návratu. Uvidíme, jak dlouho tam naši hasiči budou potřeba," řekl ministr vnitra. Na hledání a vyprošťování lidí z trosek bude tým spolupracovat s tamními úřady a záchrannými složkami.

Související obsah

"Co se počítá, je rychlost," řekl Hamáček k tématu toho, co vše ještě z české strany poputuje do Libanonu. V plánu je materiální i finanční pomoc. "Česká republika má tradici, že pomáhá, kde může. Náš tým je jeden z nejlepších na světě," nešetřil ministr chválou.

Práce s nakaženými koronavirem se hasiči nebojí. Součástí týmu jsou také lékaři a každý jeho člen má k dispozici dostatek ochranných pomůcek.

Související obsah

V úterý otřásla libanonskou metropolí Bejrútem mohutná exploze. Tlaková vlna smetla vše, co jí stálo v cestě. Počet zraněných se vyšplhal na pět tisíc a o život přišlo nejméně 135 lidí. Stovky dalších se stále pohřešují, takže úřady očekávají, že počet obětí ještě poroste. Poničená je i nemocnice, kam po explozi odváželi raněné.

Ministerstvo vnitra posílá do Bejrútu na pomoc české záchranáře:

Lékaři z nemocnice Svatého Josefa, která je od místa výbuchu vzdálená pouhé dva kilometry, byli nuceni zraněné ošetřovat přímo na parkovišti před nemocnicí. Exploze totiž poničila samotnou nemocniční budovu a hrozilo, že se zřítí.

Tisíce zraněných rychle vyčerpávají zásoby krve v nemocnicích. Červený kříž prostřednictvím internetu lidi prosí, aby darovali krev bez ohledu na to, jakou mají krevní skupinu.

Související obsah

"Připomíná mi to, co se stalo v Japonsku. V Hirošimě a Nagasaki. V životě jsem neviděl devastaci takového rozsahu. Je to národní katastrofa," popsal guvernér Bejrútu Marwan Abboud. "Ti, kdo jsou na tuto katastrofu zodpovědní, zaplatí," prohlásil libanonský premiér Hasan Dijáb v televizním prohlášení.

Co bylo příčinou výbuchu v centru libanonského hlavního města, nebylo zpočátku jasné. Americký prezident Donald Trump explozi označil za atentát – metropoli podle něj rozmetal pumový útok.

Bejrútské úřady za příčinu prohlásily explozi zhruba 2700 tun zabaveného dusičnanu amonného (ledku), který byl ve skladu v přístavu uložený už šest let.

Ostatní země Libanonu obratem nabídly pomoc. Pomoci je připraven Izrael, Írán i Egypt a Kypr, kde obrovskou explozi pocítili také. Podporu vyjádřila také Francie a Velká Británie.

Ministr vnitra Jan Hamáček na twitteru vyjádřil obyvatelům Bejrútu podporu s tím, že Česká republika je připravena zemi na pomoc vyslat speciální tým, vyškolený k hledání lidí v troskách budov.

Exploze si vyžádala životy nejméně sedmdesáti lidí a stovky zraněných:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz