Zahraničí

"Nechápu, že ještě žiju." Svědci popsali děsivou zkázu v Bejrútu!

Obří exploze, která v úterý otřásla libanonským Bejrútem, si ke středečnímu ránu vyžádala už stovku obětí a na čtyři tisíce zraněných. Ti, kteří detonaci přežili, si výbuch mimo jiné spletli se zemětřesením.

"Byla jsem poblíž elektrické rozvodny, která leží kousek od přístavu (právě tam k explozi došlo). Vylezla jsem z auta a utíkala ke vchodu jedné z budov. Pak jsem si uvědomila, že je ta budova zničená. Snažila jsem se dovolat rodičům, ale nedokázala jsem se s nikým spojit," cituje Nadu Hamzu portál al-Džazíry. "Nechápu, že ještě žiju," uzavřela žena své vyprávění.

Nasser Jassin, který vyučuje v Bejrútu na univerzitě, byl ve chvíli, kdy exploze městem otřásla, mimo libanonské hlavní město. Přesto měl prý pocit, že výbuch se ozval velmi blízko.

"Byli jsme otřesení. Tohle jsem ještě nezažil. A to jsem prošel občanskou válkou v Libanonu, zažil i izraelskou invazi. Ale tohle je největší exploze v zemi, o které vím," má jasno Jassin.

Související obsah

Okamžiky hrůzy popsal i bývalý libanonský ministr zdravotnictví Mohamed Khalifeh, který po výbuchu spěchal do nemocnice, aby pomohl ošetřovat zraněné. V momentě výbuchu byl doma.

Podívejte se na záchranné práce v ulicích zničeného města:

"Zakřičel jsem na svoji rodinu, aby si dávali pozor, že je zemětřesení. A pak se všechno zřítilo. Tak tak jsem tomu unikl, opustil rodinu a běžel do nemocnice zachraňovat životy," popsal Khalifeh. Škody jsou podle něj tak velké, že se ani nedají popsat.

Bývalý generál Khaled Hamade byl asi kilometr od místa exploze. A když k ní došlo, prý si okamžitě vzpomněl na poslední den občanské války v Bejrútu.

Související obsah

"Byla to katastrofa. Všude v ulicích leželo rozbité sklo a byla tam velká spousta zraněných," přiblížil zkázu Hamade.

Devastující exploze se stovkou obětí vyvolala reakce po celém světě. Americký prezident Donald Trump dokonce napsal, že šlo o atentát. Oficiální příčinou tragédie je zatím exploze uskladněného ledku.

Další informace týkající se vyšetřování se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz