Zahraničí

Obezita nejsou zdaleka jen kila! Experti staví na hlavu letitou praxi

Obezita nejsou zdaleka jen kila! Experti staví na hlavu letitou praxi
Zdroj: Getty Images

Pár kilo navíc trápí nejednoho člověka. Vážným problémem však bývá obezita. Ta by ale podle nové kanadské směrnice neměla být definována pouze váhou, ale také zdravotním stavem daného člověka.

"Lékaři by se měli zaměřit zejména na hlavní příčiny toho, proč dotyčný člověk přibírá a zaujmout holistický přístup ke zdraví,“ píše BBC. To je takový přístup, který se nesoustředí na určitý fyzický zdravotní problém, ale hledá příčiny v psychice.


Proto by se lékaři neměli omezovat na pouhé doporučování zdravé stravy a pohybu pacientům, kteří zápasí s kily navíc.

Související obsah


Směrnice zveřejněná v úterý ve věstníku kanadské lékařské asociace zmiňuje právě zdravotní stav jako jednu z příčin, které souvisejí s hmotností.


Podle ředitelky výzkumu Ximeny Ramos-Salasové zkoumání ukázalo, že mnoho lékařů diskriminuje obézní pacienty. To následně vede ke zhoršení zdravotního stavu bez ohledu na jejich váhu.


Lékařka zdůrazňuje, že obezita je komplexní a chronický stav. "Dlouho jsme spojovali obezitu s životním stylem. Je načase to změnit. Lidé, kteří žijí s obezitou, potřebují stejnou podporu jako lidé s jakýmkoliv jiným chronickým onemocněním,“ dodala Ramos-Salasová.

Související obsah


Směrnice tedy místo doporučení, aby lidé jedli méně a více se hýbali, radí lékařům poskytovat podporu v souladu s určitou psychologickou terapií.


Lidé bez ohledu na váhu by měli dbát zdravého životního stylu, jíst vyváženě a mít dostatek pohybu. I přesto si lékařka uvědomuje, že udržování hmotnosti je mnohdy velice náročné. Často se totiž mozek vyrovnává s pocitem hladu, což lidi pouze povzbudí k tomu, aby toho více snědli.

Výrobci chtějí ubrat množství cukrů a soli v jídle. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz