Zahraničí

Ledek, nebo bomba? Experti hledají příčinu výbuchu v Bejrútu

Ledek, nebo bomba? Experti hledají příčinu výbuchu v Bejrútu
Zdroj: Profimedia

Úterní tragédie v hlavním městě Libanonu má již 135 obětí a na 5000 zraněných. Ve středu o tom informoval tamní ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Škody po výbuchu dosahují 110 miliard korun. O domov přišlo téměř 300 tisíc lidí. Libanonská vláda v Bejrútu vyhlásila 14denní výjimečný stav.

K mohutnému výbuchu došlo v přístavním skladu, kde bylo uloženo více než 2700 tun dusičnanu amonného (ledku). Exploze byla tak silná, že byla slyšet i cítit až na Kypru a vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně. Většinu bejrútského přístavu srovnala se zemí a vysklila okna v okruhu 25 kilometrů.

O tom, co přesně bylo příčinou výbuchu, se stále diskutuje. Americký prezident Donald Trump se domnívá, že za explozí stojí pumový útok. O tom, že by k výbuchu došlo jen kvůli uskladněnému ledku, který libanonská vláda zabavila roku 2014 jedné obchodní lodi, pochybuje řada místních i médií.

Související obsah

Jedna z verzí hovoří o tom, že příčinou mohly být svářečské práce ve skladu. Podle jiné vznikl požár naopak v přilehlé budově se zábavní pyrotechnikou. Jasno však zatím stále není. Libanonský premiér Hasan Dijáb ve středu vyhlásil státní smutek.

Troskami bylo zasažené i novorozeně. Nemocnice v Bejrútu po výbuchu nestíhaly přijímat zraněné:

 

Americký expert na výbušniny Anthony May tvrdí, že pouze ledek explozi způsobit nemohl. Své tvrzení podkládá tmavě červenou barvou mraku, který se objevil nad místem exploze. Pokud by se jednalo o hoření čistě jen ledku, jeho barva by prý byla žlutá.

Související obsah

"Netvrdím, že se na tom dusičnan amonný nepodílel, ale zdá se, že byly přítomné i jiné látky," vyjádřil se s tím, že síla exploze i tlakových vln odpovídá výbuchu jaderné bomby. O tom, že by v přístavním skladu bylo uskladněné nějaké jaderné zařízení, ale informace nemá.

Český tým dorazil krátce před čtvrteční půlnocí do Libanonu. Nejedná se zdaleka o jejich první misi - patří mezi světové špičky:

Za pravdu dal Mayovi i bývalý pracovník CIA Robert Baer. Připustil ale, že pravdu se možná nikdy nedozvíme. To, že se ve skladu v Bejrútu nacházela munice a výbušniny, podle jeho slov nikdo nepřizná. Exploze dusičnanu amonného jsou podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí vzácné.

Související obsah

Sám o sobě je ledek poměrně stabilní, k tomu, aby explodoval, by ho bylo třeba smíchat s dalšími látkami. K výbuchu by pak stačilo i jen malé množství dalších chemikálií. Způsob, jakým se ledek skladuje, je podle agentury klíčový.

Příčina tragického výbuchu stále není jasná:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz