Domácí

Kněz požehnal "jaderné vinici" u Dukovan! Réva roste pod elektrárnou

V širším areálu Jaderné elektrárny Dukovany otevřeli už počátkem července unikátní vinici. Tím ale její rozvoj neskončil. Největšímu vinohradu na světě, který se nachází v těsné blízkosti budovy, kde se štěpí jádro, ve středu požehnal kněz. Během ceremoniálu navíc odhalili zvoničku a sochu, jež místo určené turistům ozdobí.

Unikátní vinohrad v těsné blízkosti dukovanské jaderné elektrárny, přímo pod 125 metrů vysokými věžemi, povýšil ve středu na další úroveň. Na slavnostním ceremoniálu mu požehnal kněz.

Stejně jako elektrárna patří vinice do majetku energetické společnosti ČEZ. "Po krátkém úvodu, při kterém se vysvětlovalo, proč jsme vinohrad v tak těsné blízkosti chladicích věží vytvořili a čím je místo mimořádné, pokračoval program žehnáním knězem Petrem Václavkem, aby réva dlouho rodila," řekl TN.cz mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Ceremoniál trval od půl druhé přibližně do dvou hodin. Vinice má sloužit především jako zajímavá zastávka na turistické trase. "Dnes jsme jaderný vinohrad také doplnili zvoničkou s reliéfy révy vinné od řezbáře Luboše Jiránka a sochou strčeny s nebeskými motivy od umělce Zdeňka Kučery," prozradil ve středu Bezděk.

Související obsah

"Elektrárna Dukovany se nachází v blízkosti Znojemské podoblasti. Proto jsme pro vinohrad zvolili odrůdy Sauvignon a Ryzlink rýnský, které jsou pro tuto oblast typické. Stejně jako elektrárna díky 35 letům bezpečného provozu již neodmyslitelně patří do zdejšího regionu, jsou pro tento kraj typické i vinohrady. Ne náhodou lze u blízké Mohelenské hadcové stepi nalézt území tradičně nazývané Vinohrad i s pozůstatky bývalých vinic,“ vysvětlil ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Tamní kamenitá půda je pro vinohrad velice výhodná. "Využívá naakumulovaného tepla ze slunečního záření a díky mírnějším změnám teplot mezi dnem a nocí dochází k lepšímu vyzrávání hroznů a hromadění aromatických látek. Na základě prostředí a podmínek, které elektrárna měla, jsme pro pěstování zvolili bio režim s nízkým způsobem vedení, které se v České republice vyskytovalo již v první polovině 20. století,“ popsal výhody Zbyněk Prokeš, který zajišťuje odborný dohled a správu vinohradu.

"Vinohrad je návštěvníkům coby turistická atrakce zpřístupněn celoročně a představuje skvělé místo k odpočinku," uzavřel mluvčí elektrárny.

Stát zaplatí 70 procent nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Podrobnosti se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz