Domácí

Některým lidem se komáři vyhýbají obloukem. Rozhodující je náš pach

Obtížný hmyz má letos podle odborníků ideální podmínky k rozmnožování. Dlouhodobé deště a rychlé oteplení způsobily, že se komáři v Česku přemnožili. Podle odborníků existují faktory, díky kterým se můžeme jejich pokousání vyhnout. Ne vždy jdou ale přímo ovlivnit.

Tento rok jsme si mohli na vlastní kůži všimnout, že nás komáři sají častěji než v jiných letech. Letošní léto a jeho začátek byl totiž deštivý, a kvůli tomu vznikaly louže nebo menší vodní plochy, které byly ideálním líhništěm komárů.

 
"Samičky kladou do míst, která budou časem zaplavená. Ve chvíli, kdy dojde k zatopení, všichni potomci se začnou synchronizovaně vyvíjet. Když se vylíhnou dospělci, tak vylétávají také společně v rozpětí dvou týdnů. Proto si toho v místě výskytu i více všímáme,“ vysvětluje parazitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Votýpka. Komáři tedy nesnáší sucho. Nemusíte se tak uprostřed dne bát, že vás u vody poštípe hejno komárů. Když ale neodejdete před západem slunce, bude z vás živý terč.

"Obecně krev sající hmyz vyhledává člověka a jiné živočichy pomocí oxidu uhličitého, který vydechujeme. Jsou ale faktory, které je přitahují více či méně. U každého člověka je to individuální, ale dá se říct, že někoho komáři koušou častěji. Může jít o pach potu, složení jídla a dechu, tělesnou konstituci, časnost pití alkoholu, léky, které používáme apod.,“ popisuje parazitolog.

Související obsah


Silnější lidé nebo těhotné ženy, kteří se více potí, přitahují komáry častěji. I alkohol tento hmyz cítí a letí za jeho pachem. Štáb TN.cz se proto zeptal lidí, jestli přemnožení komárů na sobě zaznamenali.


"Já komáry neřeším, na mě totiž nejdou,“ říká starší pán. "Já jsem dost poštípaný ze Šumavy,“ říká další. "Naštěstí nejsem poštípaná, a to chodím hodně k vodě,“ říká paní. "My máme přes noc otevřené okno a dcera je teda celá poštípaná,“ dodává další z dotázaných.

Související obsah

Komáří samičky ale žene ke kousání lidí příroda. "Aby měly samičky pro své potomstvo dostatek bílkovin, musí sát krev. Z jejich pohledu to je nejjednodušší způsob, kde ty bílkoviny sehnat,“ říká Jan Votýpka.

Chránit se před nálety komárů můžeme různě. Existuje spousta vyzkoušených babských rad, ale i samotní odborníci doporučují používat repelent. "Ať už jde o chemický, nebo přírodní domácí repelent. Ke snížené atraktivitě našeho těla vůči komárům částečně pomáhá i konzumace vitamínu B. Nemůžeme na to ale spoléhat na sto procent,“ říká parazitolog.

Co nám štípanec zaručeně zklidní, abychom na něj nemuseli celý den myslet, a jaké nemoci je u nás schopný přenášet, poví parazitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Votýpka v reportáži pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz