Inspektor TV Nova

Inspektor vyrazil na zámek Kynžvart, bez váhání udělil zlato

O zámku Kynžvart na Chebsku se říká, že je zámkem pokladů. Za jeho zdmi najdou turisté rozsáhlou sbírku kuriozit, které za svůj život nashromáždil významný evropský politik a diplomat Klemens von Metternich. Zámek a jeho okolí, včetně golfového hřiště a naučné stezky nemohl uniknout pozornosti našeho prázdninového inspektora.

Státní zámek Kynžvart

Státní zámek Kynžvart je velmi oblíbený, už při příchodu překvapila inspektora dlouhá fronta. Zámek je plný krasných věcí, které patřívaly slavným lidem historie. Obyčejný stůl, řeknete si. Na něm své romány psával Alexander Dumas - autor Tří mušketýrů. Místní modlitební knihu zase držela v rukou před svou popravou francouzská královna Marie Antoinetta.

K vidění je i nevybuchlá bomba z atentátu na Napoleona třetího. Kastelán zámku Ondřej Cink věří, že nevybouchne, když se to nestalo doteď.

Největšímu sálu kynžvartského zámku dominuje stůl se zlacenou jídelní soupravou. Tu dostal rakouský kníže Metternich darem od města Paříž. A povídá se, že má dnes 50milionovou hodnotu. "Jsem sběratel a miluji tyhle věci a historii," popsal jeden z návštěvníků.

Obdiv zaslouží zámecká knihovna se 24 tisíci knihami a vzácnými rukopisy na pergamenech. I ta se návštěvníkům moc líbí. V knihovně je například atlas světa z 18. století. Je v něm i zachycené území Česka.

Metternich rád dostával dárky. Mahagonový kulečníkový stůl mu věnoval ruský car Mikuláš první a oltář v kapli papež Řehoř třetí. A další bonus. Zámek si snadno prohlédnou i vozíčkáři.

Kladské rašeliny a zámecká kavárna

V zámecké kavárně můžete ochutnat sladkosti a v restauraci se naobědváte do dvou stovek. "Spokojenost. Cena řekl bych versus kvalita dobrý," sdělil jeden z hostů.

Související obsah

Zámek leží mezi Chebem a Mariánskými Lázněmi blízko Lázní Kynžvart. Tam se léčí pacienti s dýchacími a kožními potížemi. Zámku vévodí park - druhý nejrozsáhlejší v Čechách. Můžete si tam zahrát i golf. Pět kilometrů od zámku najdete vzácnou rezervaci Kladské rašeliny.

"Je to fakt nedotčená příroda. Jsou tady zvláštní kytičky.," popsali turistky. Naučnou stezku si můžete projít po pěšinách - kombinovaných dřevěnými povalovými chodníky vedoucími nad podmáčeným terénem. Ke Kladské také neodmyslitelně patří domy postavené ve švýcarském stylu. Zámek Kynžvart a jeho okolí inspektora nadchlo. Historií i zázemím. Zámek je také velmi oblíbeným místem pro konání svateb. Inspektor udělil zlato.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:


klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz