Domácí

Zavádění 5G sítě v České republice pokračuje. Testují ji v pěti městech

Zavádění 5G sítě v České republice pokračuje. Testují ji v pěti městech
Zdroj: Profimedia

V Česku pokračuje zavádění 5G mobilní sítě. Projekty realizuje pět měst, která minulý rok vyhrála soutěž o možnost začít přednostně testovat novou technologii. Jedná se o Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Bílinu, Plzeň a Jeseník.

Stav projektů 5G sítě v tzv. chytrých městech se v těchto dnech projednával u Jihlavy, přičemž setkání pořádalo ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. Zaznělo tam, že se města zajímají nejen o podporu zavádění sítě, ale také třeba o výzkumy vlivu 5G na zdraví.

"Z pracovního setkání vyplynulo, že každé z 5G měst má trochu jinou prioritu, ale podstata využití 5G je pro všechny stejná. Pro Jeseník to je financování projektů, v Ústí nad Labem kladou důraz na vývoj v ČR a spolupráci se start-upy," říká ředitelka odboru regionální politiky Marie Zezůlková.

"Pro Karlovy Vary je klíčová telemedicína, Bílina řeší kromě financování zejména bezpečnost včetně přenositelnosti získaných dat pro snižování kriminality," dodává.

"V rámci ministerstva vnitra nyní řešíme hlavně standardizaci, tedy parametry přechodu ze 4G na 5G a související služby. A to i v kontextu s potřebami komunikace integrovaného záchranného systému," doplňuje ji ředitel odboru informačních technologií a komunikací Bohdan Urban.

Související obsah

Karlovy Vary, Bílina, Ústí nad Labem, Plzeň a Jeseník vyhrály v roce 2019 soutěž o chytrá města, která přednostně testují 5G technologie a jejich aplikace. Od nové mobilní sítě si slibují mnohé. "Střední průmyslová škola se v současné době připravuje na otevření nového maturitního oboru IT od září 2020. Buduje novou učebnu robotiky, kde by chtěla zkoušet nové technologie i s využitím 5G," říká ředitel školy Jiří Viterna.

 

"Připravuje SMART řešení v řízení energií budov, bezpečnosti budov, řízení oxidu uhličitého ve třídách, kde by využila 5G. Na tomto řešení se budou podílet i budoucí studenti nového oboru," dodává.

Velkou výhodou 5G sítě je bezesporu daleko vyšší přenosová rychlost, což umožňuje provoz nejmodernějších technologií a pro běžné lidi to znamená především podstatně rychlejší internet v mobilních telefonech. Odezva ale není vždy pozitivní. Stejně jako v ostatních státech, i v České republice je mnoho odpůrců 5G sítě.

Související obsah

"V poslední době se objevují spekulace o spojitosti mezi koronavirem, tedy onemocněním Covid-19 a zaváděním 5G sítí. Neexistuje pro to však žádný vědecký důkaz, jedná se o ničím nepodložené zprávy. V řeči sociálních sítí se označují jako fake news," vysvětluje ministerstvo průmyslu a obchodu.

"Elektromagnetické pole generované zařízeními sítě 5G nemá příčinnou souvislost s šířením ani průběhem nemoci Covid-19. Infikování je možné pouze na základě fyzického kontaktu s koronavirem," pokračuje ministerstvo.

"Technologie 5G je zjednodušeně novější verzí aktuálně používané mobilní technologie, která umožňuje rychlejší datové přenosy a krátké reakční doby," dodává.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz