Zahraničí

Vakcína proti Covid-19 má být na trhu už v prosinci. Firma zveřejnila i cenu

Vakcína proti Covid-19 má být na trhu už v prosinci. Firma zveřejnila i cenu
Zdroj: Thinkstockphotos

Státy i jednotlivé firmy napříč celým světem se takřka předhánějí ve vývoji vakcíny proti koronaviru. Čínská farmaceutická firma nyní oznámila, že svou vakcínu uvede na trh už v prosinci. Její cena by se měla pohybovat kolem tří tisíc korun.

Vakcínu vyvinula čínská farmaceutická společnost Sinopharm. Testování aktuálně vstoupilo do třetí fáze, která probíhá ve Spojených arabských emirátech. V tomto stadiu se již testuje na lidech, aby se potvrdila její účinnost a mohla být schválená.

"Po skončení třetí fáze mezinárodního testování můžeme vakcínu zaregistrovat. Předpokládáme, že se na trhu může objevit do konce roku," citovala ředitele společnosti Liou Ťing-čena agentura TASS.

"Osobně jsem dostal dvě dávky a nezaznamenali jsme žádné vedlejší účinky. Podle našich odhadů Pekingský institut biotechnologie může ročně vyrobit až 120 milionů vakcín a wu-chanský institut dalších sto milionů," dodal Ťing-čen. Cena vakcíny by se měla pohybovat okolo 150 dolarů, což vychází zhruba na 3200 korun.

Související obsah

Po jedné dávce je dle jeho slov pravděpodobnost ochrany před koronavirem přibližně 97 procent. Protilátky se ale vytvářejí pomalu. "Je potřeba asi půl měsíce, aby se dosáhlo úrovně postačující k boji proti Covid-19. Při dvou dávkách může pravděpodobnost ochrany dosáhnout až 100 procent," uvedl Ťing-čen.

Na celém světě se vyvíjí paralelně více než dvě stě vakcín proti koronaviru, z nichž více než dvě desítky se již dostaly do fáze testování na lidech. Před několika dny ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že jeho země jako první zaregistrovala vakcínu proti Covid-19. V EU však s největší pravděpodobností povolená nebude.

Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz