Zahraničí

Pokus o převrat v Mali! Vzbouřenci měli unést prezidenta a premiéra

Pokus o převrat v Mali! Vzbouřenci měli unést prezidenta a premiéra
Zdroj: APTN

V severoafrickém Mali se vzbouřili vojáci a tvrdí, že zadrželi prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu a premiéra Bouboua Cissého. Mluví se o pokusu o převrat. V obrněném voze je mají převážet na svoji základnu ve městě Kati. Zemí zmítají protivládní demonstrace už několik měsíců.

Několikaměsíční demonstrace proti prezidentovi Mali Ibrahimi Boubacaru Keitovi v úterý vyvrcholily jeho únosem. Povstalci z řad armády tvrdí, že zadrželi také premiéra Bouboua Cissého, informovala agentura AP.

Cissé ještě před údajným únosem vojáky vyzval, aby složili zbraně. "Neexistuje problém, který bychom nevyřešili prostřednictvím dialogu," prohlásil. Vzbouřenci ho mají i s prezidentem převážet v obrněném voze na základnu.

Podle informací AP mají vojáci pod kontrolou kromě Kati rovněž hlavní město Bamako. Demonstrace vyvolal mimo jiné přístup prezidenta a vlády k neutuchajícímu působení islámských radikálů.

Související obsah

Dění v Mali už odsoudily některé západní státy. "USA jsou proti všem neústavním změnám vlády, které probíhají v ulicích nebo z podnětu bezpečnostních sil," napsal na twitteru J. Peter Pham, zvláštní vyslanec amerického ministerstva zahraničí pro tento africký region.

O převrat se vojáci ze základny v Kati pokusili už v roce 2012. Francie s podporou dalších členských zemí Severoatlantické aliance (NATO) tehdy vyslala do země mírové jednotky, které měly za úkol situaci uklidnit. Zahraniční vojáci včetně českých tam proti radikálům působí dodnes.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz