Ekonomika

Češi žijí v blahobytu! Výrazně jim vzrostly příjmy a utratili více peněz

Češi žijí v blahobytu! Výrazně jim vzrostly příjmy a utratili více peněz
2014-05-15_VOYO-Obcan-K-HD-SL

Čechům se daří dobře. Příjmy domácností v loňském roce silně rostly, jejich objem se zvýšil o více než 100 miliard korun. Lidé se také nebáli peníze, které jim přistály na účtech, utrácet. Vyplývá to z nejnovější analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Bohatství Čechů a objem věcí, které si za svoje peníze mohou dovolit, nadále roste. Hrubý disponibilní důchod, tedy částka, která domácnostem zůstane po zaplacení daní a všech nezbytných výdajů jako nájem či energie, v roce 2019 přesáhla 3 biliony korun.

Meziročně tak vzrostl o 170,4 miliardy a největší část z něj představují mzdy a platy. "Jejich objem dosáhl 1 978,9 miliard korun a meziročně se zvýšil o 111,5 miliard," stojí v analýze ČSÚ.

Přestože nárůst peněz, které mají domácnosti k dispozici, oproti předešlým rokům zpomalil, stále byl dostatečný k tomu, aby pokračoval masivní růst výdajů Čechů. Lidé jsou na tom podle statistiky ČSÚ lépe a mohou si toho více dopřát. 

Zdroj: ČSÚ

"Výdaje na konečnou spotřebu domácností loni činily 2 670,3 miliardy korun a meziročně se zvýšily o 146,8 miliard. Pokračoval tak masivní nárůst spotřeby z let 2017 a 2018, který byl rovněž významným zdrojem celkového růstu HDP," uvádí úřad s tím, že reálně se spotřeba zvýšila o 2,9 procent.

Zdroj: ČSÚ

Nejvýrazněji rostly výdaje Čechů na oblečení a obuv. ""Zrychlila rovněž dynamika výdajů na bytové vybavení, a to o 7,1 procent, zejména na přístroje a spotřebiče, kuchyňské potřeby, nářadí a podobně, méně pak nábytek," píše ČSÚ. Nejvíc od roku 1996 lidé utráceli za rekreaci, kulturu a sport, a sice o 8,1 procent. Naopak méně utráceli na osobní  automobily. 

Související obsah

V celé Evropské unii se v roce 2019 spotřeba domácností zvýšila o 1,6 procent, průměr sedmadvacítky je tak nižší než výsledek Česka.

Babiš a Schillerová řešili, kam až se může vyšplhat deficit státního rozpočtu. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz