Domácí

Vojtěch zase změnil pravidla pro nošení roušek! Platila jen 25 hodin

Po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil některé ústupky v pravidlech nošení roušek od 1. září. Ty se týkají jak škol, tak obchodů i služeb. Životnost původního plánu nepřesáhla ani 25 hodin.

Na tiskové konferenci po čtvrteční schůzce, která trvala přes dvě hodiny, Vojtěch oznámil, že nošení roušek ve školách bude nově navázané na tzv. semafor a povinné budou pouze v případě, že na něm bude "svítit" oranžová nebo červená barva. Obě značí komunitní šíření nemoci Covid-19.

Pravidla se změnila po pouhých 25 hodinách od vyhlášení původního plánu. Datum 1. září, kdy začnou platit, ale zůstalo.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) zároveň upřesnil, "že semafor bude aktualizovaný v pátek, aby měli ředitelé čas se připravit."

Podívejte se na celý záznam tiskové konference:

Padá také povinnost nosit roušky v obchodech, restauracích nebo ve službách, například v kadeřnictvích. "Dále zůstává povinnost na úřadech, v nemocnicích nebo ve veřejné dopravě," vysvětlil Vojtěch. Stejně tak zatím zůstává povinnost krýt si obličej v nadcházejících podzimních volbách ve volebních místnostech.

Vojtěch zdůraznil, že opatření budou průběžně vyhodnocována, k pozměněným pravidlům (ne)nošení roušek se odborníci vrátí na konci září. Záležet bude na epidemiologické situaci. 

Na schůzku s premiérem kromě ministra Vojtěcha dorazila také hlavní hygienička Jarmila Rážová nebo šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

Podle premiéra byla ve středu představená pravidla chaotická, protože obsahovala příliš mnoho výjimek. "Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na zítra pana ministra a celý ten tým, který o tom rozhoduje, protože když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,“ cituje Babišova slova ze středečního večera portál irozhlas.cz.

Související obsah

Ministr Vojtěch původní pravidla pro nošení roušek od 1. září představil ve středu v poledne. Překvapením bylo například to, že zakrývání obličeje má být povinné i v restauracích. Ještě v pondělí totiž Vojtěch naopak prohlašoval, že hospod se nařízení nedotkne.

Kromě toho chtělo ministerstvo zdravotnictví roušky povinně také ve veřejné dopravě (to zůstalo i po čtvrteční schůzce) a v podstatě ve všech budovách - například v obchodech, na úřadech či na poště. V této oblasti ministr nakonec částečně ustoupil. 

Připomeňte si premiérovy výhrady v reportáži TV Nova:

doj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz