Domácí

Vinaři očekávají dobrou úrodu! Problémy ale mohou způsobit kroupy

Milovníci vína se mohou těšit na letošní ročník, alespoň podle jihomoravských vinařů. Počasí na rozdíl od minulých let přeje hlavně odrůdám, ze kterých se dělají bílá vína. Na své si ale prý přijde každý.

S tím jak dozrává úroda, nastartovali vinaři i plynová děla. Začíná to nejtěžší - ubránit každým dnem sladší hrozy před věčně nenasytnými ptáky. "V tuto dobu už špaček má dávno hlad nebo chuť se najíst těch hroznů, takže teďka jsou pro ně hrozny jako výborná strategická surovina," vysvětluje vinař Jiří Maděrič.

Hejna špačků dokážou od hodování odradit i hlasité zvuky dravců. Podle vinařů bude letošní úroda nadprůměrná. Se sklizní se začne v polovině září. "Je velmi dobrý zdravotní stav, na to, jaké je teď i počasí, že je i parno," říká vinař Tomáš Krist.

Po extrémně suchých letech je konečně dost vláhy i sluníčka. V sudech a tancích tak budou na podzim zrát hlavně bílá vína. Zatím ideální průběh vinařského roku ale ještě můžou zhatit třeba kroupy. Nebo extrémní deště. To by bobule začaly praskat ve vinicích rychle hnít.

Související obsah

Moravští a čeští vinaři už nejsou dávno mezi evropskými kolegy otloukánky. Je to vidět i na spotřebě vína, ta v Česku každoročně stoupá. V průměru na osobu se už přehoupla přes dvacet litrů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz