Domácí

Cestovatelé neposlouchají rady lékařů. 80 % z nich se neřídí pravidly

Léto je doba dovolených, které mnozí z nás tráví u moře. Zájem o cestu za hranice republiky je kvůli koronaviru nižší. Přesto pro cestovatele nemusí být největším strašákem Covid-19, v přímořských destinacích na nás číhají různé tropické infekce. Stačí ale dodržovat pravidla lékařů a zkažené dovolené se můžeme vyhnout.

V posledních letech roste počet cestovatelů, kteří se do Česka vrací s některou z tropických infekcí jako je třeba horečka dengue, horečka chikungunya nebo malárie. Momentální situace ve světě sice snížila počet případů, podle odborníků ale jen dočasně.

"Letos jsme už měli případy malárie. Počet nakažených byl ale nižší než v letech minulých. Horečka dengue byla diagnostikována velmi vzácně. Nárůst pacientů jsme ale zaznamenali u respiračních obtíží, právě z obav Covid-19. Věřím ale, že rozvolněním opatření, které se týkají cestování, budou ty tropické nemoci znovu importovány k nám ve větší míře,“ říká vedoucí katedry IPVZ a lékař z infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Milan Trojánek.

Letošní sezóna, s ohledem na nemoci z dovolené, je velice specifická. Souvisí to právě s omezením cestování. Letos tedy lékaři zaznamenali pokles případů tropických infekcí, se kterými se v normálním režimu setkávají poměrně často.

Související obsah

"Běžnější jsou teď pro nás infekce, které si lidé vozí ze zemí nám blízkých jako je Itálie, Chorvatsko, Řecko nebo Egypt. Tady jde hlavně o trávicí obtíže, typický cestovatelský průjem, horečnaté stavy, respirační nebo kožní obtíže,“ popisuje Trojánek.

U tropických oblastí je to poněkud horší. Můžeme si totiž přivést některou ze závažných infekcí. "Jde například o malárii. Setkáváme se s ní hlavně u cestovatelů, kteří cestují z těch pracovních důvodů,“ říká Milan Trojánek.

Související obsah

Lékaři často varují před rizikovým chováním v neznámé oblasti. Naprostá většina z nás totiž rady odborníků nedodržuje. "Dělali jsme průzkum mezi pacienty, kteří se vracejí z tropů. Asi 80 procent připustilo, že se pravidly lékařů neřídilo. Jde například o stravování v kvalitních restauracích, jíst balené potraviny a pít balenou vodu, dát si pozor na mořské plody a také používat repelent,“ dodává Milan Trojánek.

Jaké léky nám nesmí v kufru chybět a jaká očkování jsou do některých destinací nezbytná, zjistíte v rozhovoru s vedoucím katedry IPVZ a lékařem z infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Milanem Trojánkem pod titulkem článku.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz