Domácí

Rapidně se snižují ceny nájmů ve městech. Největší pokles hlásí Praha

Realitní trh v Česku prochází nezvyklou proměnou. Ve velkých městech totiž začaly klesat ceny nájmů za malé byty. Kvůli koronavirové krizi a komplikacím s cestováním se na trh dostávají i byty, které byly původně určené ke krátkodobým pronájmům turistům. Rostoucí nabídka tak tlačí ceny dolů.

Devatenáctiletá nastávající maminka z Litoměřic hledá se svým přítelem už od konce loňského roku malý byt k pronájmu. I když se porod blíží, musí zatím zůstat u rodičů. Vše, co dosud našla, bylo mimo její finanční možnosti. Anebo se musela zapsat do pořadníku zájemců.


"Byli jsme se podívat v Litoměřicích na 1+kk. Pán nám řekl, že se ozve, ale dva měsíce nic. Proto jsme se mu ozvali my a on řekl, že už to má dávno obsazené,“ rozčiluje se zájemkyně o pronájem Jennifer Pflegerová.


Mladé rodině teď ale svitla nová naděje. Podle průzkumů realitních serverů je momentálně v nabídce o 60 % více malých bytů než kolik jich bylo ve stejnou dobu loni.

Mezi Čechy je rekordní zájem o stavební spoření. Více v reportáži:


"Největším skokanem se stala Praha, ve které se letos v červnu vystřídalo 4500 nabídek, což je dvakrát více než ve stejném období loni,“ potvrdila manažerka týmu inzertních služeb sreality.cz Hana Kořínková.

"Na trh se dostala spousta bytů, které se používaly na Airbnb a podobně. V aktuální chvíli se používají na dlouhodobé pronájmy,“ řekl brněnský realitní makléř Pavel Maloušek.


Zároveň jsou pronájmy levnější. Cena prý meziročně klesla až o čtvrtinu. Nejvíce tam, kde je malých bytů nejvíce, tedy ve velkých městech.

Související obsah

"V rámci Česka pronájmy zlevnily v sedmi krajích, k největšímu poklesu cen došlo v Praze a Karlovarském kraji,“ tvrdí Kořínková.


"Ceny nemovitostí neustále rostou, nepředpokládám, že by to zvýhodněné pronajmutí si malometrážního bytu trvalo nějak dlouhodobě,“ dodal realitní expert Tomáš Kučera.


Zájem o malé byty prý během posledních čtyř měsíců výrazně stoupl. Podle realitních serverů teď malé pronájmy hledá až o pětinu víc lidí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz