Ekonomika

Vouchery místo peněz za zrušené zájezdy končí. Cestovky řeší, co dál

Už za dva dny končí možnost cestovních kanceláří rozdávat vouchery místo vracení peněz za zrušené dovolené. Cestovní kanceláře proto řeší, jak budou postupovat dál. Zákon Lex voucher v minulosti kritizovala Evropská komise jako protiprávní. Některé cestovní kanceláře přitom zachránil - pro řadu z nich by vrácení peněz všem klientům znamenalo krach.

Češi se podle cestovních kanceláří po pandemii koronaviru konečně přestávají bát cestovat do zahraničí. Během podzimu na dovolenou vyjedou ještě desetitisíce lidí. "Přibývá Čechů, kteří chtějí cestovat, ale bohužel přibývá i překážek," míní mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Právě některým překážkám se s koncem platnosti zákona Lex voucher chtějí vyhnout i cestovní kanceláře. Zákon řadě z nich sice zachránil podnikání, ale klientům v další sezóně chtějí i tak maximálně vyjít vstříc.

"Klientům zaručíme, že v případě, že by byl jakýkoliv problémů s Covid-19, tak při rušení zájezdů dostanou svoje peníze zpátky v hotovosti," dušuje se mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. Pokud tedy zájezd padne, lidé se už nedočkají poukazu na dovolenou jako dosud, ale v plné výši se jim vrátí peníze.

Související obsah

Pokud lidé mají doma voucher vystavený podle zákona Lex voucher, tak za dovolenou ho můžou vyměnit až do jednatřicátého srpna příštího roku.

Nejoblíbenější destinací Čechů je Chorvatsko. Jenže v posledních dnech tam rapidně přibývá nakažených. "Situace je velmi vážná. Vyzýváme nejen místní, ale i turisty, aby dodržovali opatření," prosí ředitel civilní ochrany ve Splitu Nino Velak.

Pokud se situace v Chorvatsku bude i nadále zhoršovat, české ministerstvo zdravotnictví uvažuje, že ho zařadí na seznam rizikových zemí. V tu chvíli čeští turisté zřejmě raději pojedou do jiných zemí.

Související obsah

"Ta první půlka září je oblíbená pro spoustu turistů, nejen v Chorvatsku, ale i v Bulharsku, Řecku," vypočítává mluvčí CK Alexandria Petr Šatný. "Z těch blízkých destinací Rakousko, maďarské lázně," připojuje se mluvčí Čedoku Eva Němečková.

Situace se ale začíná zhoršovat právě i v Maďarsku - za posledních čtyřiadvacet hodin tam přibylo téměř tři sta nakažených.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz