Domácí

Velké propouštění v těžařské firmě, odejít má kolem 800 zaměstnanců

Těžařská firma Sokolovská uhelná po 51 letech provozu uzavřela plynárenskou část kombinátu Vřesová a začala s postupným propouštěním zhruba 800 zaměstnanců. Firmě, která utlumuje těžbu hnědého uhlí, se provoz nevyplatil kvůli nárůstu cen emisních povolenek.

Zaměstnanci palivového kombinátu považovali léta podnik ve Vřesové na Sokolovsku za svou velkou jistotu. Teď část z nich o práci přišla, další výpověď čeká.

"V srpnu nám odešlo už nějakých 180 lidí. Čeká nás ještě propouštění v měsíci září. Kolem stovky. To samé bude na konci října. A větší počet zaměstnanců čekáme, že opustí bránu Sokolovské uhelné k 30.11.," popsala vedoucí personální sekce Sokolovské uhelné Pavlína Havlanová.

"Tak určitě je to šok. Někdo tam dělá 10, 20 let a déle. A kolikrát jsou tam celé rodiny," uvedl jeden ze zaměstnanců.

Provoz společnost uzavřela kvůli rostoucím cenám emisních povolenek. Vloni ji to stálo 200 milionů korun. Návrh těžařů - povolenky odpustit - vláda neakceptovala.

"Nesmíme si to dovolit a za další by to byl pochopitelně precedens pro všechny ostatní společnosti," sdělil začátkem června ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Související obsah

"V kolektivní smlouvě máme nasmlouváno zvýšené odstupné. Jedná se až o 12násobek průměrného výdělku," uvedl předseda Odborového svazu Sokolovské uhelné Jan Smolka.

Finanční ztráty byly zřejmě i jedním z důvodů, proč si v březnu na život sáhl šéf Sokolovské uhelné a 32. nejbohatší Čech František Štěpánek. Firma zaměstnává asi čtyři tisíce lidí, odejít má letos zhruba čtvrtina. Ještě tento měsíc má vláda rozhodovat o další pomoci propuštěným zaměstnancům.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz