Zahraničí

Jáma jako do pekla. V těžařské oblasti se propadla zem, spolkla kus silnice

Pohled jako do pekla se o víkendu naskytl obyvatelům jihoamerického Chile. V severní části podlouhlého státu se propadla zem. Závrt o průměru 32 metrů spolkl část silnice poblíž města Tierra Amarilla. Nikdo se při propadu nezranil.

Hrozivý pohled čekal po víkendovém odpočinku horníky z těžařské oblasti v severním Chile. V zemi tam byl obrovský závrt. Jáma, kterou způsobil propad horniny, dosahovala v průměru až 32 metrů. Hloubku závrtu odhadují chilské úřady na více než 200 metrů.

Závrt se otevřel v těžařské oblasti nedaleko města Tierra Amarilla. Nikdo se nezranil a kromě silnice v oblasti nebyly poškozeny ani žádné budovy. Nejbližší domy se nacházely asi kilometr od místa, kde se propadla zem, uvedl portál Guardian.

Související obsah

​Podle společnosti Lundin Mining, která v oblasti provozuje měděné doly, je závrt už stabilní. A nehrozí, že by se rozšířil. Práce v okolních dolech však i tak byly pozastaveny. Firma také provádí analýzu, aby zjistila příčinu propadliny.

Okolnosti zřícení vyšetřuje také Národní služba pro geologii a těžbu (Sernageomin). "Profesionálové z regionálního ředitelství Sernageominu objížděli oblast, ověřovali, co se stalo, a vstoupili do dolu, aby viděli jeho skutečný stav," oznámil v úterý ředitel Sernageominu David Montenegro.

Závrt je zpravidla kruhový propad horniny s průměrem od několika metrů až po jeden kilometr. V přírodě vzniká rozpouštěním skalního podloží, které pak nedokáže udržet hmotnost zeminy. Objevuje se také v těžařských oblastech, kde se hornina řítí do nezabezpečených či opuštěných dolů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz