Krimi

V Praze někdo posprejoval sochu Edvarda Beneše: "Masový vrah"

Pomník československého prezidenta Edvarda Beneše v Praze se stal terčem vandala. Neznámý pachatel podstavec sochy posprejoval nápisy "rasista" a "masový vrah." Případ šetří policie.

Podstavec sochy druhého československého prezidenta neznámý sprejer ve čtvrtek popsal červenou barvou. Na podstavci sochy, která stojí na pražském Loretánském náměstí před budovou ministerstva zahraničích věcí, se objevil nápis "rasista" a pod ním ještě označení "masový vrah."

Podle policie jde o trestný čin poškození cizí věci, po pachateli pátrá.

Edvard Beneš byl podle některých historiků kontroverzní osobnost. Vytýkán je mu především odsun Němců z Československa. Jeho sochu jako problematickou označil například historik David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). „Nelze totiž říci, že by jeho píle a diplomatická zručnost vyvažovaly jeho politická i morální selhání. Věřil ve svou intuici víc než v demokracii. Projevil pramalou jasnozřivost, pokud jde o Stalinovy úmysly v poválečné střední Evropě, a ač jistě nebyl v ideální situaci, sám jí aktivně napomáhal. Byl garantem vyhnání tří milionů německých spoluobčanů, přičemž za ty ukrajinské a rusínské nebojoval krví a železem, jak sliboval, ale bez důraznějšího protestu je odevzdal Stalinovi,“ řekl webu Novinky.cz.

Související obsah

Obětí i Churchill

Letos nejde o první útok na sochu v Praze. Obětí sprejerů se stala také socha bývalého britského premiéra Winstona Churchilla v Praze 3. Na podstavci se v červnu objevil nápis "rasista" a pod tím heslo amerických demonstrantů "Black lives matter." Radnice nápis nechala odstranit. K útoku se následně anonymně přihlásily dvě dívky. „Neučinily jsme tak z dlouhé chvíle nebo nutkání ničit majetek, nekritické uctívání vysokého britského státníka nám leží v žaludku už dlouhou dobu,“ uvedly v prohlášení, které zveřejnil web A2larm.cz.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz