Domácí

Drogy a alkohol už studenty nebaví. Čas radši tráví u počítače, tvrdí studie

Drogy a alkohol už studenty nebaví. Čas radši tráví u počítače, tvrdí studie
Zdroj: Getty Images

Zájem o alkohol, cigarety nebo "testování" drog mezi studenty upadá. Vyplývá to z výsledků Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD). Podle autorů výzkumu se na dlouhodobém poklesu užívání návykových látek mohla podepsat záliba v sociálních sítích i prevence na školách.

Že pravidelné kouření cigaret a alkohol studenty už příliš netáhnou, prokázala studie už v minulých letech. Pokles odborníci ESPAD zaznamenali i v případě užívání drog u studentů ve věku 16 let. Studie se pravidelně opakuje každé čtyři roky.

V loňském roce se do studie zapojilo téměř 3000 respondentů. Autoři výzkumu tvrdí, že nižší potřebu studentů sahat po návykových látkách má mimo jiné na svědomí celková změna životního stylu mladých lidí. Více o sebe dbají a zkoušet, kolik vydrží, už pro ně není takovým lákadlem.

Související obsah

"Pravděpodobně se projevily také pozitivní dopady prevence na školách. Každá základní a střední škola musí mít zformulován tzv. minimální preventivní program, školního metodika prevence a roste počet kvalitních preventivních programů poskytovaných externími subjekty," tvrdí národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

K experimentování s drogami a jejich pravidelnému užívání dochází podle Vedralové ve vyšším věku než dříve. "Hodnoty řady sledovaných ukazatelů užívání návykových látek českými dospívajícími se aktuálně dostaly na úroveň počátku sledování v polovině 90. let minulého století," řekl Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Zájem o alkohol mezi studenty klesá:

Stírá se také rozdíl mezi pohlavími – dříve měli sklon k drogám spíše chlapci. Podle závěrů studie také záleží na tom, jakou školu studenti navštěvují. Ti, kteří chodí na gymnázium, mají prý menší sklony k drogové závislosti než studenti odborných učilišť.

Ze závěrů studie je také patrné, že pro většinu studentů je mnohem zajímavější dění na sociálních sítích, než cigareta nebo joint. Zkušenost s kouřením má podle výzkumu 54 % 16letých. Za posledních 30 dní dle autorů studie sáhlo po cigaretě 23,6 % studentů. V roce 2015 to bylo o více než šest procent víc a v roce 1995 dokonce o 10 %.

Související obsah

Na pokles zájmu o klasické cigarety mají dle zahraničních výzkumů zřejmě dopad stále oblíbenější elektronické cigarety. Upadá i zájem o alkohol. Zatímco v posledních 30 dnech se k jeho pravidelné konzumaci přiznalo 62,7 % studentů, v roce 2015 to bylo téměř 70 %.

Zájem o drogy, zejména konopné látky jako marihuana nebo hašiš, podle koordinátorky studie ESPAD Pavly Chomynové klesá od roku 2003. Extázi, LSD nebo "houbičky" zkusila zhruba tři procenta studentů.

Klesá i zájem o klasické cigarety:

"Pokles v užívání návykových látek je dáván do souvislosti s tzv. digitální revolucí charakterizovanou nárůstem on-line komunikace a užívání nových technologií. Spíše než samotný vliv technologií a internetu zde roli hraje pokles přímé komunikace s vrstevníky a trávení volného času osobním kontaktem s nimi, doprovázený vyšší mírou rodičovské kontroly," shrnula Chomynová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz