Servis

Kontroly komínů se blíží! Bez potvrzení hrozí i pokuta

Kontroly komínů se blíží! Bez potvrzení hrozí i pokuta
Zdroj: Profimedia

Kontrola komínu a kouřovodu musí být prováděna pravidelně. Můžete tak předejít závadám a následným požárům. Pokud pojišťovna zjistí, že jste něco zanedbali, škodu vám nemusí proplatit. A od hasičů můžete dostat pokutu v řádech tisíců korun.

Podle hasičských statistik hořelo minulý rok 1011 komínů. U 306 případů ale došlo k následným škodám v celkové výši 85 milionů korun. Zabránit újmám jde ale úplně jednoduše pravidelnou kontrolou.

Každoročně mají kominíci nejvíce práce právě nyní. K lidem chodí na revize a kontroly. “Revize se provádí v případech přesně stanovených právním předpisem. Zjednodušeně je to před uvedením nového nebo zrekonstruovaného komínu do provozu, případně při podezření, že je komín poškozen, nebo při změně připojeného spotřebiče. Kontrola se provádí periodicky, a to ve lhůtách stanovených právním předpisem,“ přiblížil pro TN.cz prezident Společenství kominíků ČR Jaroslav Schön.

Související obsah

Revize se provádí několikrát během celé životnosti komína. Před uvedením do provozu, po rekonstrukci nebo při podezření, že není v pořádku. Kontroly se provádí většinou jednou ročně. “Výjimku tvoří komíny určené pro kondenzační kotle na plynná paliva, kde je četnost prodloužena na dva roky,“ uvedl Schön.

Kontrola se provádí nejen na samotném komínu, ale také na kouřovodu. Tedy na celé takzvané spalinové cestě, jak vyžaduje zákon. V případě, že dojde k požáru komínu, který neprošel řádnou kontrolou, hrozí že celou škodu bude muset uhradit majitel ze své kapsy.

Související obsah

“Klient by měl doložit dodržování požadovaných protipožárních opatření či zabezpečení. Případně doložit protokoly o uskutečnění požadovaných revizí. Klientovi, který nedodržuje zákonem stanovené kontroly spalinových cest nebo pojistné podmínky dané pojišťovny, může být kráceno nebo odmítnuto pojistné plnění,“ uvedla pro TN.cz Veronika Nová, mluvčí České asociace pojišťoven.

Zatímco po požáru se může škoda vyšplhat až do statisíců korun, pravidelná kontrola nebo revize vyjdou oproti tomu na pakatel. “Ceny jsou individuální, nejsou stanoveny žádným předpisem, a proto je třeba, aby se zákazník při objednávání příslušné služby na ceně s dodavatelem domluvil. Všeobecně – čištění a kontrola jsou v řádu stokorun, tzn. např. 350 až 1 000 korun, revize v řádu vyšším – od 1 000 korun nahoru,“ vysvětlil prezident Společenství kominíků ČR.

Správná doba na provedení kominických prací je vždy před začátkem topné sezóny. Ideálně v létě, abyste měli dost času na případnou opravu. “Pravidlem však je, že jakmile se ochladí, zákazníci si na nás vzpomenou. Všeobecně je to od druhé poloviny září dál,“ upozornil Schön. Koncem září už tak můžete mít problém kominíka sehnat. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Servis

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz