Domácí

Kuberová odmítla Zemanovo vyznamenání. "Manžel by o to nestál!"

Prezident Miloš Zeman chtěl udělit zesnulému Jaroslavu Kuberovi (ODS) vyznamenání in memoriam. Jeho manželka Věra Kuberová jeho nabídku odmítla. Je přesvědčená, že bývalý šéf Senátu by si to takhle nepřál. Nabídka přišla v době, kdy je Miloš Vystrčil (ODS) na Tchaj-wanu.

Manželka Jaroslava Kubery si nepřeje, aby jejího muže prezident Miloš Zeman letos na podzim posmrtně vyznamenal. 

"Prezidentská kancelář mě kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala, ale moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout," řekla Kuberová portálu Seznam Zprávy. 

Podle Kuberové se o ni ani odkaz jejího muže Zemanova kancelář doteď nezajímala. "Najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou," vysvětlila.

Související obsah

Kubera a Zeman se znali dlouhá léta, dokonce o sobě navzájem prohlašovali, že jsou přátelé. Jejich vztah narušily Kuberovy plány odjet na Tchaj-wan, potom už o něm prezident jako o kamarádovi nemluvil. Kuberová po manželově lednové smrti našla v jeho aktovce výhrůžný dopis z čínské ambasády, který mu měli předat při schůzce na Pražském hradě.

Cestu na Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii, na ostrovech ale funguje demokratický režim, nakonec tento týden podnikl Kuberův nástupce Miloš Vystrčil. Čínští představitelé mu veřejně vyhrožovali, že za to "zaplatí nejvyšší cenu". České ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance, Vystrčila se zastaly i Německo s Francií.

Související obsah

"Jsem hrdá na to, že vůbec tu cestu pan Vystrčil podnikl a že to dotáhl do konce za mého muže. Protože ten nemínil ustoupit, i když mu vyhrožovali," uzavřela Kuberová.

Kuberu vyznamenali na Tchaj-wanu, dostal prestižní Řád příznivých oblaků. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz