Ročenka 2020

Prymula v hospodě, smrt šéfa Senátu. Největší politické události 2020

Prymula v hospodě, smrt šéfa Senátu. Největší politické události 2020
Zdroj: TN.cz

Předražený e-shop na dálniční známky, Prymulova návštěva hospody nebo problémy se sochou maršála Koněva. Rok 2020 nebyl jen o koronaviru. Podívejte se, jaké politické události hýbaly letos Českem.

Zemřel Jaroslav Kubera


20. ledna nečekaně zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). V kanceláři ho postihla nevolnost a následně zemřel na těžký infarkt myokardu. Kubera byl podle manželky Věry a dcery Venduly před smrtí pod velkým tlakem kvůli plánované cestě na Tchaj-wan. Týden před náhlým skonem byl na obědě u prezidenta Miloše Zemana, kde obdržel výhružný dopis od Číňanů.


Kuberu ve funkci vystřídal jeho stranický kolega Miloš Vystrčil, který v září splnil Kuberův slib a na Tchaj-wan odletěl. V zemi za zesnulého předchůdce převzal vyznamenání. Státní vyznamenání měl Kubera dostat i 28. října od českého prezidenta. Věra Kuberová to ale odmítla. Důvody naleznete v tomto článku na TN.cz.

Připomeňte si poslední rozloučení s Jaroslavem Kuberou:


Ministr dopravy Kremlík a kauza e-shop


V lednu skončil ve funkci ministra dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Jeho konec způsobila zakázka na elektronický prodej dálničních známek za 401 milionů korun. Neuměl také vysvětlit, kde vzal 8,5 milionu korun na svůj byt. Ve funkci Kremlíka vystřídal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který resort vede doteď. Více se dozvíte v tomto článku.


Nouzový stav a zákaz opustit republiku


Vláda Andreje Babiše (ANO) vyhlásila v březnu nouzový stav a přijala opatření, která žádná vláda před ní nikdy nezavedla. Ze dne na den se zavřely všechny školy, většina obchodů a lidé se nemohli volně pohybovat.

Související obsah

Socha maršála Koněva


Velkou aférou roku 2020 bylo také odstranění sochy maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze-Bubenči. Socha byla často terčem vandalů a radnice se ji proto rozhodla dát pryč. Strhla se ale kolem toho vlna nevole. O sochu se následně přihlásila dcera maršála, více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Připomeňte si tahanice v reportáži:


 

Krajské a senátní volby


V říjnu se v Česku konaly krajské a senátní volby. Poprvé v historii volili lidé v rouškách a měli také možnost tzv. drive in hlasování z auta. Senátní volby ovládlo hnutí STAN. Krajské volby vyhrálo hnutí ANO, které zvítězilo v 10 krajích. Hejtmana má ale nakonec jen ve třech regionech. Více se dozvíte v tomto článku.
 


Výměny ministrů udravotnictví


Česká republika měla v roce 2020 celkem tři ministry zdravotnictví. Nejdéle vydržel Adam Vojtěch (za ANO), který skončil ve funkci 21. září. Vzápětí ho nahradil Roman Prymula (za ANO), který ale funkci zastával jen do 29. října. Vaz mu zlomila schůzka s Jaroslavem Faltýnkem (ANO) v podniku na pražském Vyšehradě, který měl v té době být zavřený. Zatím posledním ministrem v roce 2020 je Jan Blatný (za ANO). Ve hře byla ale také další jména. Podívejte se, kdo další mohl Prymulu nahradit.

Související obsah


 

Zrušení superhrubé mzdy

 

Po letech dohadování poslanci v roce 2020 zrušili superhrubou mzdu. O kolik si díky tomu polepšíte, si můžete spočítat v kalkulačce na TN.cz.
 


Mikuláš Minář opustil spolek Milion chvilek


Zakladatel hnutí Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář představil svůj nový politický projekt Lidé Pro, se kterým chce v roce 2021 kandidovat v parlamentních volbách. Spolek Milion chvilek funguje dál bez něj. Více se dozvíte v tomto článku.

Jak Minář nové uskupení popsal, zjistíte v reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz