Zahraničí

Bylo jich deset: Z názvu knihy Agathy Christie musí zmizet černoušci

Bylo jich deset: Z názvu knihy Agathy Christie musí zmizet černoušci
Zdroj: Profimedia

Kniha legendární autorky detektivek Agathy Christie Deset malých černoušků změní název. Z titulu zmizí černoušci a slavné, několikrát zfilmované dílo, se bude nově jmenovat Bylo jich deset. Pravnuk spisovatelky se změnou souhlasí.

Důvodem je prý to, že Christie knihu psala jazykem své doby a řada použitých výrazů je nyní zastaralá. Román, který byl poprvé vydán roku 1939 ve Velké Británii, se původně jmenoval "Deset malých negrů". S názvem změněným na "malé indiány" vyšel ve Spojených státech.

"V době, kdy byla kniha napsána, byl jiný jazyk a používala se slova, která jsou nyní zapomenuta. Ten příběh je založen na populární říkance," vyjádřil se pro francouzský portál Le Figaro pravnuk spisovatelky James Prichard.

 

"Můj názor je, že Agatha Christie psala především proto, aby pobavila a nelíbilo by se jí, kdyby někomu jedna z jejích frází ublížila. Dnes už jej naštěstí můžeme upravit, aniž bychom jej zradili, to je přijatelné pro všechny," prohlásil Prichard.

Francouzskému novináři François Busnelovi naopak připadá změna názvu absurdní. "Zjemnit můžeme všechno, ale každá kniha má vztah ke své době. Místo toho, abychom ji soudili, si ji musíme přečíst. To je ono. Vraťme se k literatuře," řekl Busnel.

Související obsah

Román Agathy Christie Deset malých černoušků patří mezi nejznámější díla svého žánru a dočkal se celé řady zpracování. V roce 1945 na motivy knihy vznikl film Až tam žádný nezbyl, který se dočkal několika remaků. Děj se odehrává ve 30. letech 20. století na ostrově, kde se sejde deset navzájem cizích lidí a každý z nich má děsivé tajemství.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz